Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna www.poradnikzdrowotny.fora.pl
wszystko o zdrowiu czyli ; ziola , zdrowie ,uroda ,medycyna komorkowa ,manualna , radiestezja
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Tluszcze , zdrowe czy lepiej unikac ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna -> Poradnik dietetyczny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 8:51, 11 Mar 2017    Temat postu: Tluszcze , zdrowe czy lepiej unikac ?

Maslo
Masło to skondensowany tłuszcz mleczny, który otrzymuje się ze śmietany mleka krowiego. Masło sprzedawane w Polsce dzieli się na cztery grupy: ekstra, delikatesowe, wyborowe i stołowe. To produkt w pełni naturalny, ale nie wszyscy mogą je jeść. Co trzeba wiedzieć na temat masła?
Masło masłu nie jest równe i o tym nikogo chyba nie trzeba przekonywać, stąd też podział na cztery grupy: ekstra, delikatesowe, wyborowe i stołowe. Pierwsze trzy rodzaje masła nie mogą zawierać mniej niż 80 proc. tłuszczu i więcej niż 16 proc. wody. Masło stołowe nie ma mniej niż 73,5 proc. tłuszczu i więcej niż 24 proc. wody. Najlepsze jest masło ekstra i delikatesowe, o delikatnym smaku i aromacie. W maśle wyborowym dopuszcza się smak kwaśny. Do masła wyborowego i extra wolno dodać nie więcej niż 2 procent soli. Najsurowsze wymagania dotyczą masła extra, najbardziej liberalne - stołowego, w którym mogą występować kropelki wody i lekka kruchość.
Uwaga! Masełka smakowe, np. ze szczypiorkiem lub smażoną cebulą, to nie masło, tylko mieszanka tłuszczu mlecznego oraz roślinnych. Również nazwa "osełka", tradycyjnie kojarzona z masłem, może okazać się myląca.
Wartość odżywcza masła
Masło, tak jak inne tłuszcze zwierzęce, zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe (ok. 67 procent wagi), które wpływają na wzrost poziomu cholesterolu we krwi i w konsekwencji zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby krążenia. W skład masła wchodzą też duże ilości cholesterolu - ok. 220 mg w 100 g. Jest to prawie dzienna norma cholesterolu pokarmowego, tzn. tego, który dostarczamy organizmowi z jedzeniem. W maśle możemy znaleźć rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A i D oraz niewiele E. Ich zawartość nie jest jednak stała i zależy od pory roku (mniej ich jest w zimie, więcej latem, gdy krowy pasą się na pastwiskach). Dlatego masła nie powinno się traktować jako głównego źródła tych witamin. Mitem jest, że ze względu na zawartość witaminy A masło jest niezbędne dla oczu. Więcej tej witaminy występuje w innych produktach mlecznych, np. serach, jogurtach, oraz w warzywach i owocach zawierających dużo beta-karotenu, czyli prowitaminy A, np. w marchwi.



[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 8:52, 11 Mar 2017    Temat postu:

Ile kalorii ma masło?
Wszystko zależy od tego, ile zawiera tłuszczów, np. masło extra dostarcza 735 kcal/100 g, wyborowe - 743 kcal/100 g, śmietankowe - 659 kcal/100 g.

Dlaczego warto jeść masło?
Jest łatwo strawnym, najlepiej przyswajalnym tłuszczem zwierzęcym i nie zawiera żadnych składników chemicznych. Masło to tłuszcz, który zaleca się dzieciom do 3. roku życia. Potem już nie powinno się go jeść bez ograniczeń - nie dlatego, że jest szkodliwe, tylko dlatego, że ma dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. Pamiętajmy, że ich źródłem jest nie tylko masło, ale też inne produkty pochodzenia zwierzęcego (poza rybami), np. sery, jogurty, mięso i wędliny. Trzeba je dawkować rozsądnie. Jeśli lubisz mięso i wędliny, nie smaruj chleba grubą warstwą masła. Ale jeżeli w twojej diecie dominują warzywa, nie jesz smalcu, boczku i tłustego mięsa albo jesteś laktowegetarianinem, możesz używać masła (2-3 łyżeczki dziennie) bez szkody dla zdrowia.

Dla kogo masło jest niewskazane?
Zrezygnować z masła powinny osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, cierpiący na choroby krążenia, miażdżycę, zagrożeni zawałem serca czy z nadciśnieniem tętniczym.


WażneWażne
Masło nie nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach, bo łatwo się przypala. W czasie dymienia powstają substancje szkodliwe dla zdrowia (węglowodory aromatyczne oraz wolne rodniki), które szkodzą żołądkowi i sprzyjają nowotworom. Dlatego smażenie kotletów nie jest dobrym pomysłem, ale jajecznicę czy omlet można na nim przyrządzić.
Jeśli bardzo chcesz smażyć na maśle, wybieraj masło klarowane (ghee).


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 8:56, 11 Mar 2017    Temat postu:

Masło klarowane (ghee): właściwości i wpływ na zdrowie. Przepis na masło klarowane

Masło klarowane (ghee) wytwarza się poprzez podgrzanie masła, odparowanie z niego wody i oddzielenie od tłuszczu innych cząstek stałych. Dzięki temu nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach i może być używane przez osoby uczulone na produkty mleczne. Sprawdź, jakie właściwości ma masło klarowane, jakie są jego wartości odżywcze i jak można przygotować je samodzielnie w domu.

Masło klarowane
wywodzi się z terenów Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. W zależności od regionu jest wytwarzane w nieco inny sposób. Masło klarowane jest najczęściej wykorzystywane w tradycji kulinarnej Indii, gdzie określa się je mianem "ghee". W tamtejszej kuchni jest obecne od tysięcy lat, wytwarza się je z mleka bawolego lub krowiego i stosuje do prawie każdej potrawy wymagającej obecności tłuszczu. W Polsce w ostatnich dziesięcioleciach stosowano raczej masło roztapiane, jednak coraz więcej gospodyń i szefów kuchni sięga po masło klarowane.

Masło klarowane powstaje poprzez powolne podgrzewanie masła i oczyszczanie go z wody i substancji stałych niebędących tłuszczami, m.in. białek, które wytrącają się w postaci piany na powierzchni tłuszczu lub osadów na dnie naczynia. Z 1 kg masła o zawartości 82 procent tłuszczu uzyskuje się ok. 700-800 g masła klarowanego, które jest prawie czystym tłuszczem mlecznym (99,5-99,8 procent tłuszczu). Masło klarowane w postaci płynnej jest przezroczyste i ma żółtą barwę. Po stężeniu wyglądem przypomina masło, ale ma dużo intensywniejszy żółty kolor. Jego smak określa się jako delikatnie orzechowy i "bardziej maślany od masła".






Autor: Aleksandra Żyłowska, dietetyk
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 8:58, 11 Mar 2017    Temat postu:

Masło klarowane: właściwości
Dzięki odparowaniu wody i usunięciu zanieczyszczeń masło klarowane staje się bardzo dobrym tłuszczem do smażenia. Jego temperatura dymienia, czyli temperatura, w której tłuszcz zaczyna się palić i dochodzi do wytwarzania toksyn, jest o ok. 100oC wyższa niż masła i wynosi 252oC. Dzięki tej właściwości oraz zawartości głównie nasyconych kwasów tłuszczowych masło klarowane nadaje się nawet do długotrwałego smażenia w głębokim tłuszczu.

Kolejną zaletą masła klarowanego jest jego bardzo długa przydatność do spożycia. Zamknięte w słoiku można przechowywać w temperaturze pokojowej do 9 miesięcy, a w lodówce do 15 miesięcy. Tak długi termin ważności wynika ze zniszczenia większości bakterii w podwyższonej temperaturze oraz odparowania wody, która w zwykłym maśle jest czynnikiem umożliwiającym rozwój drobnoustrojów i psucie produktu. Dzięki temu, że masło klarowane to praktycznie sam tłuszcz, przy tym w dużej mierze nasycony, który jest mało podatny na utlenianie, produkt długo nie jełczeje i zachowuje świeżość.

Dzięki sklarowaniu, czyli oddzieleniu białek i innych substancji stałych od tłuszczu mlecznego, masło klarowane staje się bezpieczne dla alergików i osób nietolerujących mleka krowiego. Może być stosowane przez osoby uczulone na białka mleka, np. kazeinę oraz z nietolerancją laktozy. Warunkiem jest dokładne oczyszczenie masła.

Masło klarowane to prawie czysty tłuszcz, zatem podobnie do innych tłuszczów dostarcza ok. 900 kcal w 100 g. W jego skład wchodzi 62,7 proc. nasyconych kwasów tłuszczowych, 2,3 proc. wielonienasyconych KT oraz 26,9 proc. jednonienasyconych KT. Ok. 25 proc. tłuszczów w maśle klarowanym to krótko- i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które są metabolizowane inaczej niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Dzięki temu nie wpływają na ryzyko chorób serca, a ponadto powodują przyspieszenie metabolizmu i lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. Jednym z ważnych kwasów tłuszczowych w maśle klarowanym jest kwas masłowy, który jest powiązany ze zdrowiem jelit. Masło klarowane jest źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: witaminy A, witaminy D, witaminy E i witaminy K. najwięcej jest w nim witaminy A – jedna 14-gramowa łyżka pokrywa dzienne zapotrzebowanie w ok. 9 procentach.
Masło klarowane: wartość odżywcza

Wielkość porcji 1 łyżka stołowa
Wartość energetyczna 112 kcal
Zawartość tłuszczu 14 g
Zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych 7,9 g
Cholesterol 36,5 mg
Sód 0,0 g
Białko 0,04 g
Witamina A 438 IU (8,7 procent dziennego zapotrzebowania)
Witamina D 15 μg
Witamina E 0,4 mg (2 procent dziennego zapotrzebowania)
Witamina K 1,2 μg (1,6 procent dziennego zapotrzebowania)
Cholina 2,7 mg

Masło klarowane a zdrowie
Masło klarowane ghee od tysięcy lat jest wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej jako środek leczniczy. Ajurweda przypisuje mu wiele właściwości zdrowotnych, m.in. wpływ na poprawę pamięci i zdolności poznawczych, wzmacnianie tkanki łącznej, leczenie alergii czy poprawę trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Istnieje coraz więcej doniesień naukowych potwierdzających korzystny wpływ masła klarowanego na zdrowie, a jednym z ciekawszych jest fakt, iż rzeczywiście ekstrakty ziołowe są lepiej wchłaniane przez organizm, gdy podaje się je razem z masłem klarowanym niż w postaci tabletek. Gotowanie ziół w maśle klarowanym należy do metod leczniczych sprzed 2-3 tysięcy lat.

Oddziaływanie masła klarowanego na organizm:

Masło klarowane nie stanowi istotnego czynnika ryzyka chorób układu krążenia. Podobnie jak inne tłuszcze nasycone, jest powszechnie uważane za niekorzystne dla pracy serca. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Po pierwsze, coraz szersze grono naukowców wycofuje się z teorii, iż to tłuszcze nasycone i poziom cholesterolu we krwi mają największy wpływ na ryzyko zawału i miażdżycy. Po drugie, jedzenie dużych ilości masła klarowanego rzeczywiście podnosiło poziom cholesterolu ogółem we krwi o ok. 50 procent, ale jednocześnie wzrastał o ok. 110 procent poziom "dobrego" cholesterolu HDL, a tylko o ok. 40 procent - poziom "złego" LDL. Powyższe wyniki uzyskano w 40-dniowym badaniu na szczurach. Inne badanie na szczurach nie wykazało istotnego statystycznie wzrostu cholesterolu ogółem i jego frakcji, a jedynie zwiększony poziom trójglicerydów. Natomiast w badaniu na pacjentach z łuszczycą wykazano spadek wszystkich elementów profilu lipidowego. Temat poddawany jest dokładniejszym analizom, ale z badań płynie ogólna konkluzja, iż masło klarowane nie zwiększa ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
Mimo wysokiej zawartości cholesterolu w maśle klarowanym w jego składzie nie stwierdza się obecności cholesterolu utlenionego, który jest uznawany za czynnik ryzyka miażdżycy. Do jego wytwarzania dochodzi dopiero podczas długotrwałego smażenia (powyżej 60 minut).
Masło klarowane może redukować stany zapalne przewodu pokarmowego dzięki obecności kwasu masłowego oraz wpływać na wyciszenie długotrwałych procesów zapalnych toczących się w całym organizmie. Masło klarowane wpływa na zmniejszenie wydzielania prostaglandyn i leukotrienów, które są mediatorami procesu zapalnego. Jest skuteczne w zmniejszaniu objawów łuszczycy – choroby autoimmunologicznej o podłożu zapalnym.
Masło klarowane wpływa korzystnie na przebieg trawienia i zdrowie przewodu pokarmowego. Dzieje się to za sprawą obecności krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, szczególnie kwasu masłowego, który odżywia komórki jelitowe oraz usprawnia wydalanie toksyn.
Dzięki obecności krótko- i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych oraz kwasu CLA masło klarowane może być pomocne w odchudzaniu, ponieważ przyspiesza metabolizm i zwiększa wykorzystanie zgromadzonego tłuszczu.
Obecność witaminy K i D w maśle klarowanym wpływa na poprawę stanu układu kostnego.





[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Sob 9:04, 11 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:05, 11 Mar 2017    Temat postu:

Zastosowanie masła klarowanego w kuchni
Masło klarowane jest bardzo dobrym tłuszczem do smażenia. Można przygotowywać na nim mięso, ryby i warzywa. Doskonale wydobywa smak potraw i nadaje im lekko orzechowo-karmelowego aromatu, co świetnie sprawdza się np. w daniach z kaszą jaglaną. Również smażenie na głębokim tłuszczu, np. pączków, jest dobrym rozwiązaniem. Masła klarowanego w postaci stałej można użyć do pieczenia ciast i ciasteczek. Zastąpienie nim margaryny do pieczenia jest dużo zdrowsze, ponieważ pozbywamy się dzięki temu bardzo szkodliwych tłuszczów trans.

Masło klarowane występuje w wielu odmianach. Oprócz indyjskiego ghee znane są:

samna – masło klarowane wytwarzane w Egipcie z dodatkiem soli;
meshho – asyryjski niepsujący się tłuszcz mleczny produkowany na bazie lokalnego masła zebdo robionego z jogurtu; podczas klarowania meshho wrzuca się do niego kawałek chleba i kończy proces, kiedy chleb staje się chrupiący i lekko brązowy; meshho przechowuje się w metalowych, ceramicznych lub skórzanych pojemnikach;
etiopskie ghee – wytwarzane jest z dodatkiem mąki z kukurydzy lub sorgo oraz ziołami i solą;
samin – masło klarowane, które wytwarza się w Sudanie z mleka fermentowanego we wnętrzu uwędzonego wcześniej owocu gurda (dużego, mięsistego i o twardej skórce), dzięki czemu ma charakterystyczny aromat.

Przepis na domowe masło klarowane
Obecnie w wielu sklepach można kupić masło klarowane. Jest najczęściej sprzedawane w 500-gramowych plastikowych wiaderkach. Można je też przygotować samodzielnie. Masło klarowane można zrobić z każdej ilości masła w kostkach. Należy pamiętać, że im więcej masła użyjemy, tym dłuższy jest czas gotowania. Przy 500 g masła zwykle wystarcza 15-20 minut do odparowania wody, przy 1 kg potrzeba 30-40 minut.

Sposób 1

1. 3-4 kostki masła umieścić w rondelku o grubym dnie. Postawić na małym ogniu.

2. Roztopić masło.

3. Gotować 30-40 minut bez przykrycia, aż cała woda się wygotuje. Można rozpoznać ten moment po zaniku charakterystycznego dla gotującej się wody szumu, zmniejszeniu średnicy wydobywających się bąbelków i lekkiemu przywieraniu zawartości garnka do dna.

4. Wyłączyć ogień pod garnkiem.

5. Zebrać delikatnie białkową pianę powstałą na powierzchni i przełożyć do osobnego naczynia lub wyrzucić. Powtarzać czynność, aż powierzchnia tłuszczu będzie zupełnie czysta.

6. Pozostawić na godzinę, aż cząstki stałe opadną na dno naczynia.

7. Delikatnie przelać płynne masło z rondelka do miski lub prostokątnego naczynia. Czynność wykonywać powoli, aby warstwa białka zebrana na dnie rondelka nie dostała się do sklarowanego masła.

8. Przelać do zamykanego naczynia lub pozostawić do stężenia, pokroić na kawałki i po zawinięciu w papier przechowywać w lodówce.

Sposób 2

Przygotowując klasycznie masło klarowane traci się sporo masła zanieczyszczonego białkiem, które pozostaje na dnie rondelka. Łatwo też jest podczas przelewania zanieczyścić masło klarowane białkiem, co ma duże znaczenie dla alergików. Aby tego uniknąć, można przygotować masło klarowane w inny sposób, tak jak klasyczne ghee.

W tym celu należy postępować tak samo do 3 punktu włącznie, a następnie:

1. Po odparowaniu wody trzymać masło na małym ogniu.

2. Stałe cząstki będą opadać na dno, przywierać do niego i karmelizować się. Nie wolno dopuścić do spalenia osadu.

3. Mieszać od czasu do czasu i przerwać ogrzewanie, gdy zamieszane masło wydaje się zupełnie klarowne, a osad na dnie jest zarumieniony, ale nie czarny.

4. Wyłączyć ogień pod garnkiem.

5. Pozostawić na chwilę, aby cały osad opadł.

6. Zlać powoli do naczynia.

Zrobienie ghee jest bardziej ekonomiczne – nie traci się masła, które zostaje na dnie wymieszane z białkami. Jest też bardziej wskazane alergikom, ponieważ trudniej jest je zanieczyścić. Ghee ma bardziej orzechowy posmak niż klasyczne masło klarowane, który pochodzi od skarmelizowanych białek.

Źródła:

Sserunjogi M.L. i in., A review paper: current knowledge of ghee and related products, International Dairy Journal, 1998, 8, 677-688
Sharma H. i in., The effect of ghee (clarified butter) on serum lipid levels and microsomal lipid peroxidation, An International Quarterly Journal of Research in Ayurveda, 2010, 31(2), 134-140
Reddy A.M. i in., Myths and facts about consumption of ghee in relation to heart problems – a comparative research study, International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, 2013, 5(2), 560-563
[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:04, 13 Mar 2017    Temat postu: olej palmowy

Czy olej palmowy jest szkodliwy? Diabeł tkwi w szczegółach
Olej palmowy od dawna ma kiepską prasę, a po aferze z Nutellą trafił na listę ‚tego nie jem’ – znajduje się na niej tuż obok pozycji „sama chemia”, w sąsiedztwie „nie jem żadnego E”, tuż obok „nie jem glutenu” i „fu, soja!”. Co jakiś czas falami zalewa nas anty-moda na niejedzenie czegoś, przy czym większość wyznawców takich żywieniowych trendów eliminacyjnych nie do końca wie, dlaczego za nimi podąża. Sprawdź czy jest coś, czego nie wiesz o oleju palmowym, myślę, że możesz się zdziwić!

Olejowiec (olejnik) gwinejski pochodzący z rodziny arekowatych najczęściej nazywany jest palmą olejową, znany jest także jako masłopalma. Pochodząca z Afryki i Madagaskaru palma jest uprawiana w wielu tropikalnych krajach, największe uprawy znajdują się w Demokratycznej Republice Konga, Malezji, Indonezji, Kolumbii i Ekwadorze.

Olej palmowy z nasion (palm kernel oil) lub z miąższu (palm oil) – czym się różnią?

Zacznijmy od tego, że są dwa rodzaje oleju palmowego – pochodzą z tej samej rośliny i przez to nazywają się niemal identycznie, a przez wielu tłumaczy etykiet importowanych produktów traktowane są wręcz jako jeden i ten sam składnik – ale na podobnej nazwie i pochodzeniu ich podobieństwa się kończą; oleje mają zupełnie inny skład chemiczny i właściwości fizykochemiczne.




[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:05, 13 Mar 2017    Temat postu:

Po ostatniej nagonce medialnej wszystkie rodzaje oleju palmowego zarobiły czarną łątkę – tymczasem nie są takie same i niekoniecznie każdy z nich jest szkodliwy, choć przyznaję, że można się pogubić w nazewnictwie. Olej palmowy z miąższu palmy czerwonej jest bogaty w witaminę E i betakaroteny, dzięki niskiej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych plasuje się wśród najzdrowszych tłuszczy. Olej z nasion palmy (kernel oil) jest wyciskany jak sama nazwa wskazuje z nasion palmowca – zawiera więcej tłuszczy nasyconych i jest stosowany często w przemyśle spożywczym ze względu na wyższa zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych i pozytywny wpływ na trwałość produktu – produkty na bazie tego oleju mają dłuższy termin ważności, są stabilne w wysokich temperaturach i się nie rozwarstwiają. Frakcjonowany olej palmowy powstaje w efekcie złożonego procesu, który pozwala wyseparować wysokie stężenie określonych kwasów tłuszczowych występujących naturalnie w oleju palmowym – koncerny spożywcze sięgają po frakcjonowany olej bo ma jeszcze wyższą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, co daje jeszcze lepszą stabilność końcowego produktu i jeszcze dłuższy termin przydatności do spożycia – nawet pomimo wysokiej zawartości tłuszczu produkty na bazie FOP nie jełczeją i nie rozwarstwiają się. Przyjęło się, że spożycie tłuszczy nasyconych należy kontrolować i utrzymywać na niskim poziomie aby zapobiegać nadmiernemu wzrostowi poziomu cholesterolu we krwi. Wiadomo już jednak, że nie wszystkie tłuszcze nasycone mają taki sam negatywny wpływ na poziom cholesterolu – np. kwas stearynowy zawarty przede wszystkim w tłuszczach pochodzenia mlecznego i mięsie wołowym nie ma żadnego wpływu na poziom cholesterolu, pojawiają się teorie, choć nie są jeszcze wystarczająco mocno udokumentowane, że spożycie oleju z palmy czerwonej może wręcz przyczyniać się do obniżania poziomu cholesterolu we krwi.







[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:07, 13 Mar 2017    Temat postu:

Właściwości oleju palmowego (oleju z palmy czerwonej)
Malezyjskie palmowce Elaeis guineensis są uznawane za najwydajniejsze rośliny oleiste na świecie – drzewa rodzą dosłownie kłęby owoców; jedna kiść może ważyć nawet ponad 20kg i znajduje się na niej kilka tysięcy niewielkich czerwonych owoców. Olej palmowy z miąższu, czyli olej z palmy czerwonej jest tłoczony z miąższu owocowego – proces jego wyciskania jest podobny do tłoczenia oliwy z oliwek – wielu producentów w celu usunięcia ze swoich produktów tłuszczy trans zmienia składy wprowadzając do nich olej palmowy, który jest naturalnie wolny od tłuszczy trans, a jednocześnie w temperaturze pokojowej przyjmuje półpłynną, gładką konsystencję charakterystyczną dla tłuszczy utwardzonych, ale bez związanych z nimi zagrożeń zdrowotnych.

Nierafinowany, tłoczony na zimno olej palmowy ma barwę od miodowo-złotej do pomarańczowoczerwonej (stąd nazwa) i stanowi bogactwo wartościowych składników, co stawia go w czołówce najzdrowszych tłuszczy.

czerwony olej palmowy jest bogatym źródłem karotenu
zdrowy olej z palmy czerwonej to kopalnia karotenoidów – zawiera 10 razy więcej karotenu niż marchewka i 30 razy więcej niż pomidor, a przy tym dostarcza likopenu, luteiny, kryptokantyna, zeaksantyny, α-karotenu i β-karotenu i kilkunastu innych składników z tej grupy;
źródło antyoksydantu witaminy E w formie tokotrienoli (63%) i tokoferoli (37%) z 4 podgrup: α, β, δ, γ; dzięki zróżnicowaniu form witaminy E olej z palmy czerwonej jest jej lepszym źródłem niż kapsułki, które zwykle zawierają tylko α-tokoferole, podczas gdy α-tokotrienole chronią przed wolnymi rodnikami 60 razy lepiej;
olej z palmy czerwonej jest źródłem koenzymu Q10 odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie serca, mózgu i wątroby, do którego metabolizmu niezbędna jest obecność zdrowego tłuszczu
olej palmowy nie zawiera cholesterolu; pomijając dyskusje na temat tego, czy cholesterol rzeczywiście jest przyczyną choró układu krwionośnego, czy jedynie czynnikim współwystępującycm, w przeciwieństwie do tłuszczy zwierzęcych olej palmowy nie zawiera cholesterolu, co dla sporej części społeczeństwa stanowi niezaprzeczalną zaletę; warto jednak napomknąć, że niejedne badania wykazały, że margaryny roślinne oparte na tłuszcza trans istotnie zwiększają ryzyko zawału serca.
olej palmowy zawiera witaminę K, istotny składnik rozpuszczalny w tłuszczach mający kluczowe znaczenie dla procesu krzepnięcia krwi; ilość witaminy K zawartej w oleju palmowym jest jednak za niska, aby traktować go jako jej podstawowe źródło – szklanka oleju palmowego zaspokoiłaby 3/4 dziennego zapotrzebowania na witaminę K, jednocześnie jednak oznaczałoby to przekroczenie dziennego limitu kalorii osoby dorosłej


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:09, 13 Mar 2017    Temat postu:

Skoro olej palmowy jest taki dobry, to dlaczego jest taki zły czyli o co chodzi w aferze z Nutellą

Najważniejsze cechy oleju palmowgo, które przesądziły o jego przydatności dla przemysłu spożywczego są cena, trwałość i smarowność – oparte na nim kremy do kanapek są niezwykle gładkie, i tego właśnie oczekują od nich konsumenci. W maju 2016 r. EFSA (europejski odpowiednik amerykańskiej FDA, Urząd ds Bezpieczeństwa Żywności) wyraziła stanowisko, zgodnie z którym olej palmowy może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia jeśli jest niewłaściwie przetwarzany; zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie EFSA zagrożenie ma tkwić w zbyt wysokich poziomach substancji: estrów glicydylowych kwasów tłuszczowych (Ge), 3-monochloropropandiolu (3-MCPD) i 2-monochloropropandiolu (2-MCPD) i ich estrów kwasów tłuszczowych. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że te substancje, powstające w wyniku podgrzewania olei roślinnych do nadmiernych temperatur (porównaj tabelę z temperaturami dymienia poszczególnych tłuszczy) w celu poddania ich rafinacji, mają znaczenie genotoksyczne (uszkadzają DNA) i rakotwórcze. Spośród wszystkich badanych olei najwyższy poziom toksycznych substancji został stwierdzony w oleju palmowym stanowiąc szczególne zagrożenie dla dzieci poniżej 10 r.ż.

Co trzeba zapamiętać? EFSA nigdzie nie stwierdziła, że olej palmowy sam w sobie jest szkodliwy – zagrożenie stanowią substancje toksyczne powstające w wyniku nadmiernego podgrzewania oleju palmowego w procesie jego rafinacji.
Pomimo, że Ferrero wiedziało z wyprzedzeniem jaka będzie treść stanowiska ogłoszonego przez EFSA, moim zdaniem dokonało wizerunkowego strzału w stopę: zamiast zacząć od zapewnienia, że w procesie produkcji Nutelli nie podgrzewa się oleju palmowego do niebezpiecznych poziomów, wydali oświadczenie,w którym zapewniali, że jedynie olej palmowy daje możliwość wyprodukowania tak gładkiego kremu jak tego oczekują konsumenci? Seriously, Ferrero? Konsumenci oczekują kremowej konsystencji a nie zdrowia? Musiał to być wyraz paniki w dziale PR, bo kolejne dni przyniosły już takie oświadczenia, jakich należało oczekiwać – przeprowadzona w październiku 2016 kampania skupiła się na podkreśleniu, że olej palmowy zawarty w Nutelji jest podgrzewany do bezpiecznej temperatury i pochodzi ze zrównoważonych upraw, a nadto, że jego stosowanie umożliwia uniknięcie procesu utwardzania tłuszczy, jaki byłby konieczny w przypadku zastosowania innego oleju, i który skutkowałby obecnością w produkcie tłuszczy trans.

Olej palmowy a środowisko, czyli czy dla dobra orangutanów należy bojkotować Nutellę?

Produkcja oleju palmowego jest w sercu konfliktu i zagraża ostatkom populacji sumatrzańskich orangutanów, słoni, tygrysów i nosorożców sprawiając, że każdego dnia są bliżej wyginięcia. To prawdziwa tragedia, że jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów, ostoja niezliczonych gatunków ptaków, roślin i ssaków, ginie w zastraszającym tempie i jest zastępowany niezliczonymi rzędami plantacji palm. W 2015 r. ówczesna minister środowiska Francji, Ségolène Royal, wezwała do bojkotu Nutelli ze względu na fakt, że zawiera olej palmowy. Czy wiesz kto stanął wtedy w obronie włoskiego producenta Ferrero? Nie kto inny jak Greenpeace! Znana ze swych radykalnych poglądów organizacja ekologiczna wskazała, że Ferrero należy do tych producentów, którzy z największym zaangażowaniem pracują na rzecz faktycznego rozwiązania problemu szkodliwego wpływu metod uprawy palmowców na środowisko. Analogicznie na temat postawy Ferrero wypowiedział się Richard Holland, Dyrektor WWF ds. Inicjatywy Transformacji Rynków. Jeśli nawet minister środowiska błądzi w temacie, nie może dziwić, że przeciętny konsument ma problem z oceną sytuacji i wskazaniem kto jest dobry a kto zły.

W 2015 RAN (Rainforest Action Network) opublikowało grafikę wskazującą 20 koncernów spożywczych stosujących największe ilości oleju palmowego i ich pozycję na drodze do stosowania oleju palmowego w najbardziej odpowiedzialny i najmniej szkodliwy dla środowiska i społeczności sposób

Choć Ferrero nie zostało wymienione w tym zestawieniu, przedstawiciel RAN określił, że gdyby włoski producent miał być ujęty na liście, znalazłby się w jej ścisłej czołówce, wśród najbardziej odpowiedzialnych producentów. Podkreślił, że ze względu na to bojkotowanie Nutelli byłoby nieuzasadnione, i że sam konsumencki bojkot kierowany przeciwko jednej marce mija się z celem – bo olej palmowy znajduje się w ponad połowie gotowych produktów dostępnych w marketach w krajach rozwiniętych. Do ciebie należy decyzja, czy zrezygnujesz z Nutelli i szukając jej zdrowej alternatywy sięgniesz po krem czekoladowy bez oleju palmowego, czy zdecydujesz się wspierać tych producentów, którzy są w czołówce wyścigu o etyczny olej palmowy (choć wciąż daleko od jego mety). Ważne, by wiedzieć, że rzeczywistość nie jest czarno-biała, a olej palmowy jednoznacznie zły i szkodliwy.

Materiały dla dociekliwych:

Raport FAO Small-scale palm oil processing in Africa, [link widoczny dla zalogowanych]
Stanowisko EFSA nt. Nutelli i oleju palmowego [link widoczny dla zalogowanych]
Strona Ferrero, zapewnienia dotyczące stosowania oleju palmowego ze zrównoważonych upraw [link widoczny dla zalogowanych]
Strona marki Nutella, zapewnienia dotyczące stosowania oleju palmowego ze zrównoważonych upraw [link widoczny dla zalogowanych]
Artykuły na podobne tematy

Najlepsze Batony Proteinowe na Zimę
Zima w pełni. Czas wybrać idealny baton białkowy. Ferie, narty, snowboard? To wszystko kojarzy nam się z ruchem na świeżym powietrzu. Z przyjemnym mrozem szczypiącym w policzki, wiatrem świadczącym o...
Najlepsze zdrowe tłuszcze do smażenia – dlaczego musisz wiedzieć co to jest punkt dymienia (grafika)
Wybór zdrowego tłuszczu do smażenia nie jest prosty - smak spada na drugie miejsce gdy chodzi o wartości zdrowotne, najczęściej wskazuje się na zawartość kwasów nasyconych i nienasyconych i odpowiedni...
Alluloza – dietetyczny cukier
Alluloza (aluloza, znana także jako psicoza lub pod komercyjnymi nazwami Dolcia Prima ® albo Astraea) to węglowodan o smaku i funkcjonalności zbliżonym do cukru stołowego o kaloryczności o 90% niższej...
Słodkie znaczy tuczące? Dietetyczne produkty powodują tycie – prawda czy fałsz?
Wydawać by się mogło że słodziki to idealny substytut cukru. W prasie i w internecie pojawia się jednak wiele artykułów krzyczących: „SŁODZIKI POWODUJĄ TYCIE!”. Postaram się zrobić wiarygodny przegląd...
Co przynosi Fit-Mikołaj?
Tak, tak to już ostatni dzwonek. Są tacy, którzy wszystko mają już kupione, a prezenty dla najbliższych leżą od października bezpiecznie schowane w szafie. Ale nie przejmuj się, ci ludzie są z innej...




[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna -> Poradnik dietetyczny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin