 |
www.poradnikzdrowotny.fora.pl wszystko o zdrowiu czyli ; ziola , zdrowie ,uroda ,medycyna komorkowa ,manualna , radiestezja
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
bioenergoterapeuta
Administrator
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Sob 23:00, 10 Paź 2015 Temat postu: Rośliny i ruch kontra menopauza |
|
|
Rośliny kontra menopauza
Wyciąg z soi zamiast hormonów? Dlaczego nie! Okazuje się, że naturalne kuracje równie skutecznie łagodzą objawy menopauzy.
Wiele kobiet już kilka lat przed menopauzą zmaga się z różnymi dolegliwościami. Uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, bóle i zawroty głowy, kołatania serca, kłopoty ze snem, rozdrażnienie – bywają tak uciążliwe, że odbierają chęć do życia.
Na szczęście zwykle nie świadczą o żadnej chorobie, lecz są następstwem spadku poziomu hormonów płciowych, czyli estrogenów i progesteronu. Jest to naturalny proces, zachodzący w organizmie kobiety w miarę upływu lat. Można, a nawet trzeba łagodzić jego skutki, uzupełniając ilość hormonów w organizmie.
Hormony nie dla wszystkich
Najskuteczniejszym sposobem jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Lekarze twierdzą, że najlepiej rozpocząć podawanie niewielkich dawek hormonów już przy pierwszych objawach ich niedoboru (to np. zakłócenia miesiączkowania).
To ważne! Stosowanie HTZ przede wszystkim powinny rozważyć (wspólnie z lekarzem) kobiety, które w bliskiej rodzinie miały przypadki chorób serca lub osteoporozę. Niedobór hormonów zwiększa ryzyko tych schorzeń. Nie wszystkie jednak kobiety chcą stosować terapię hormonalną. Nie wszystkie także mogą (istnieją też różne przeciwwskazania do stosowania HTZ, m.in.: choroba zakrzepowa, ostre choroby wątroby, przebyta endometrioza, rak piersi lub endometrium). To dla nich przede wszystkim przeznaczone są preparaty roślinne.
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
bioenergoterapeuta
Administrator
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Sob 23:01, 10 Paź 2015 Temat postu: |
|
|
Poznaj moc roślin
Zbadano i dobrze udokumentowano działanie przede wszystkim dwóch roślin, które skutecznie redukują objawy okresu menopauzy. Zawierają one bowiem związki nazywane fitohormonami (estrogenami roślinnymi).
► Soja. Obecne w niej izoflawony łagodzą uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zmniejszają pocenie się i obniżają poziom złego cholesterolu (LDL). Efekty kuracji widoczne są po 2–3 miesiącach.
To ważne! Wyciąg z soi zawiera kilka preparatów, np. Menoplant Soy-a 40+, Soyfem, Climea Meno (ceny 21–30 zł za 60 kapsułek). Dostępne są bez recepty, ale nie każda kobieta może je zażywać. Nie są zalecane po przebytym raku piersi i trzonu macicy.
► Pluskwica (Cimicifuga racemosa). Najnowsze badania wykazały, że obecne w niej związki oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy i zapobiegają stanom depresyjnym. Łagodzą uderzenia gorąca, zaburzenia snu, nerwowość. Zmniejszają także wydzielanie hormonu LH, którego nadmiar powoduje kołatania serca, bóle i zawroty głowy. Pierwsze efekty widoczne są po dwóch tygodniach. Kuracja powinna trwać sześć miesięcy, potem trzeba zrobić przerwę.
To ważne! Preparaty z wyciągiem z pluskwicy nie wpływają na rozrost komórek raka piersi. Są zatem bezpieczne nawet dla kobiet zagrożonych tym nowotworem, np. Menofem, Feminon N, Remifemin (ceny 35–50 zł za 60 tabletek lub 100 ml).
Najpierw do lekarza
Nawet przed zastosowaniem środków roślinnych dostępnych bez recepty trzeba wybrać się do ginekologa. Należy sprawdzić, czy dolegliwości (zwłaszcza nieregularne krwawienia) są rzeczywiście objawem spadku poziomu hormonów, a nie choroby (np. mięśniaków czy polipów macicy).
Fitohormony na obiad [link widoczny dla zalogowanych]
Udowodniono, że w niektórych krajach azjatyckich, np. Japonii, kobiety przechodzą menopauzę znacznie łagodniej. Nie narzekają na uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, depresję. Sekret ich dobrej kondycji tkwi w... diecie. Hormonalna terapia zastępcza nie jest Japonkom potrzebna, gdyż zastępują ją posiłki bogate w produkty sojowe. Jeśli chciałabyś wziąć z nich przykład, wcale nie musisz jednak od razu zmieniać menu i jeść soi od rana do wieczora. W zupełności wystarczy ci 45–60 g soi dziennie (jedna łyżka gotowanych ziaren to 30 g). Byle regularnie i z pewnego zrodła !
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Sob 23:16, 10 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
bioenergoterapeuta
Administrator
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Sob 23:23, 10 Paź 2015 Temat postu: koniczyna czerwona |
|
|
Menopauza, będąca naturalną konsekwencją wygaśnięcia zdolności jajników do produkcji estrogenów, charakteryzuje się zmianami naczynioruchowymi, zaburzeniami emocjonalnymi, zmiany osteoporotycznymi oraz zaburzeniami w metabolizmie lipidów i węglowodanów. Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) stosowana u kobiet w okresie postmenopauzalnym znosi objawy menopauzy oraz zmniejsza ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego i osteoporozy. Jednak ze względu na poważne działania niepożądane i przeciwwskazania (choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, zakrzepica żył głębokich, zwiększenie ryzyka raka endometrium i raka sutka) niewiele kobiet poddaje się leczeniu HTZ.
Alternetywą dla HTZ są związki pochodzenia roślinnego – FITOESTROGENY. Fitoestrogeny działają podobnie do endogennych estrogenów, nie są jednak obciążone niepożądanymi działaniami charakterystycznymi dla hormonów płciowych żeńskich. Dlatego mogą być stosowane u kobiet z dolegliwościami menopauzy zwłaszcza wówczas, gdy HTZ nie jest wskazana.
Wśród fitoestrogenów najsilniejszymi właściwościami estrogenopodobnymi charakteryzują się IZOFLAWONOIDY, głównie genisteina, daidzeina, formononetyna i biochanina A. Ze znanych surowców roślinnych izoflawonoidy występują w największej ilości w KONICZYNIE CZERWONEJ (Trifolium pratense) [20] oraz w soi (Glycine max). Wyciągi z koniczyny czerwonej mają przewagę nad preparatami sojowymi, gdyż nie wykazują działania alergizującego. Substancje znajdujące się w wyciągach oraz preparatach sojowych są silnymi alergenami, a nadwrażliwość na preparaty sojowe ciągle wzrasta w populacji europejskiej [4].
Podobieństwo działania izoflawonoidów koniczyny czerwonej do estrogenów:
Działają estrogenopodobnie
Łagodzą objawy menopauzy
Przeciwdziałają osteoporozie
Działają korzystnie na gospodarkę lipidową
Izoflawonoidy koniczyny czerwonej w odróżnieniu od estrogenów:
Nie zwiększają ryzyka raka piersi
Nie zwiększają ryzyka raka endometrium
Mogą być stosowane w zakrzepicy naczyń żylnych i innych schorzeniach układu krążenia
Mechanizm działania izoflawonoidów koniczyny czerwonej
Izoflawonoidy ze względu na podobieństwo budowy do 17β estradiolu mają zdolność wiązania się z receptorem estrogenowym (ER) [9]. Ich siła wiązania z ER jest mniejsza niż estradiolu, jak i powinowactwo do tych receptorów jest mniejsze. Większość izoflawonoidów wykazuje większe powinowactwo do ER β niż ER α, zwłaszcza w czasie oraz po menopauzie, kiedy stężenie estrogenów spada. Izoflawonoidy, podobnie do leków z grupy SERM (selektywnych modulatorów receptora estrogenowego), oprócz wpływu estrogenowego mogą wykazywać również działanie antyestrogenowe, zależnie od stężenia krążących we krwi endogennych estrogenów, jak i od typu receptora estrogenowego. Z tego powodu izoflawonoidy posiadają korzystny wpływ na naczynia krwionośne, błonę śluzową pochwy, tkankę mózgową oraz na procesy przebudowy kości, bez negatywnego działania na macicę i gruczoł sutkowy [15, 20].
Femiflavon – naturalny preparat z wyciągem z czerwonej koniczyny łagodzi skutki menopauzy,
Izoflawonoidy koniczyny czerwonej łagodzą objawy charakterystyczna dla menopauzy:
uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zaburzenia snu, nadmierną nerwowość, nastrój depresyjny, zawroty głowy, problemy z koncentracją, bóle stawów, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego, spadek libido [7, 11, 13].
Badania przeprowadzone u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i postmenopauzalnym, u których stosowano izoflawonoidy koniczyny czerwonej w dziennej dawce 80 mg przez okres 3 miesięcy, wskazują na znaczące zmniejszenie stopnia nasilenia zespołu objawów wypadowych menopauzy (indeks Kuppermana) [6, 12].
Wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej na objawy naczynioruchowe
Korzystne działanie izoflawonoidów koniczyny czerwonej jest szczególnie silnie zaznaczone w łagodzeniu uderzeń gorąca. W najnowszych randomizowanych badaniach zaobserwowano 70%-ową redukcję częstotliwości uderzeń gorąca i nocnych potów w porównaniu do placebo [13]. Pozytywny wpływ izoflawonoidów na uderzenia gorąca tłumaczy się działaniem estrogenopodobnym na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu [7].
Wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej na objawy psychiczne
U kobiet w okresie postmenopauzalnym otrzymujących przez 90 dni izoflawonoidy koniczyny czerwonej w dawce 80 mg stwierdzono zmniejszenie poziomu lęku i depresji w Szpitalnej Skali Lęku i Depresji (HADS) odpowiednio o 76,9% i 78,3% oraz zaobserwowano zmniejszenie objawów depresyjnych o 80,6% w Skali Samooceny Depresji (SDS) [12].
Ponadto zanotowano u kobiet w okresie postmenopauzalnym otrzymujących izoflawonoidy koniczyny czerwonej w dawce 80 mg przez 3 miesiące, poprawę nastroju, ustąpienie uczucia zmęczenia oraz ogólne zadowolenie z wyników leczenia za pomocą izoflawonoidów koniczyny czerwonej [11].
Wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej na układ płciowy
Izoflawonoidy koniczyny czerwonej zmniejszają zmiany zanikowe w obrębie pochwy oraz poprawiają lubrykację u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Ponadto izoflawonoidy koniczyny czerwonej w odróżnieniu od HTZ nie wykazują negatywnego wpływu na endometrium. Oceniając materiał pozyskany z biopsji endometrium nie stwierdzono hiperplazji u kobiet, które stosowały izoflawonoidy koniczyny czerwonej przez okres 3 miesięcy [15]. Podobnie badania ultrasonograficzne nie wykazały zwiększenia grubości endometrium [8].
Na podstawie cytologicznego wskaźnika dojrzewania (MI) i wskaźnika kariopyknozy (KI) stwierdzono zwiększenie aktywności mitotycznej komórek nabłonka pochwy, co wskazuje na pozytywny estrogenopodobny wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej [7]. Potwierdziły to inne badania cytohormonalne, w których w oparciu o wskaźnik dojrzewania zanotowano redukcję liczby komórek przypodstawnych, jak również zwiększenie liczby komórek powierzchownych nabłonka pochwy [15].
Wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej na gruczoł piersiowy
W badaniach mammograficznych u kobiet w okresie postmenopauzalnym wykazano, że izoflawonoidy koniczyny czerwonej, w odróżnieniu od HTZ, nie zwiększają gęstości tkanki gruczołu piersiowego, co wskazuje na brak ryzyka rozwoju nowotworów piersi podczas leczenia preparatami koniczyny czerwonej [3]. Podobnie pozytywne wyniki uzyskano u kobiet obciążonych wywiadem rodzinnym w kierunku nowotworu piersi, które przez okres 3 lat stosowały izoflawonoidy koniczyny czerwonej w dawce 40 mg [16].
Uważa się, że izoflawonoidy koniczyny czerwonej mogą być stosowane u kobiet, które w przeszłości przebyły nowotwory piersi [20].
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
bioenergoterapeuta
Administrator
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Sob 23:54, 10 Paź 2015 Temat postu: |
|
|
Wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej na gospodarkę lipidową
Fitoestrogeny posiadają zdolność obniżania we krwi stężenia całkowitego cholesterolu, trójglicerydów i frakcji LDL [7, 15, 19]. W przeprowadzonych badaniach u kobiet w okresie postmenopauzalnym ocenie poddano profil lipidowy po stosowaniu izoflawonoidów koniczyny czerwonej w dawce 40 mg. Wyniki wskazywały na znaczną redukcję stężenia całkowitego cholesterolu, trójglicerydów i frakcji LDL (odpowiednio o 4,4%, 9,5%, 11,5%) oraz zmniejszenie stosunku LDL/HDL [7]. Pozytywny wpływ izoflawonoidów na gospodarkę lipidową organizmu prawdopodobnie jest związany ze zmniejszaniem syntezy i wchłaniania cholesterolu oraz zwiększeniem wydzielania kwasów żółciowych w układzie pokarmowym [9].
Korzystny wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej na profil lipidowy wiąże się z właściwościami zapobiegania schorzeniom układu krążenia.
Wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej na układ krążenia
W odróżnieniu od HTZ, które nie mogą być stosowane w chorobach układu krążenia, w tym w zakrzepicy, izoflawonoidy koniczyny czerwonej wykazują korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Izoflawonoidy koniczyny czerwonej redukują zesztywnienie tętnic i opór naczyniowy u kobiet w okresie postmenopauzalnym, nie wpływając na ciśnienie krwi [18]. Izoflawonoidy zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiegają zakrzepicy [9]. Ponadto genisteina nasila zdolność rozkurczową naczyń krwionośnych u kobiet w okresie menopauzy, poprzez zwiększenie syntezy tlenku azotu w endotelium i redukcję stężenia endoteliny [1].
Wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej na układ kostny [link widoczny dla zalogowanych]
Wykazano, że fitoestrogeny zapobiegają osteoporozie. Genisteina, daidzeina i biochanina A hamują osteoklastogenezę, zwiększając jednocześnie aktywność osteoblastów [10, 17]. Jak wykazały badania, izoflawonoidy koniczyny czerwonej stosowane przez okres 12 miesięcy w dawce 40 mg częściowo zapobiegały spadkowi gęstości mineralnej kręgów u kobiet w okresie postmenopauzalnym [2]. W innych badaniach z zastosowaniem izoflawonoidów koniczyny czerwonej (80 mg izoflawonoidów) zaobserwowano niewielki wzrost gęstości mineralnej kości [15]. U szczurów, z eksperymentalnie wywołanym niedoborem estrogenów, izoflawonoidy koniczyny czerwonej zapobiegają rozwojowi osteoporozy – zwiększają masę i gęstość mineralną kości oraz poprawiają wytrzymałość mechaniczną kości [14].
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
bioenergoterapeuta
Administrator
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Sob 23:59, 10 Paź 2015 Temat postu: |
|
|
Wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej na stan skóry
Izoflawonoidy koniczyny czerwonej poprawiają stan owłosienia głowy, jednocześnie redukując owłosienie w innych partiach ciała kobiet będących w okresie postmenopauzalnym. U pacjentek otrzymujących izoflawonoidy koniczyny czerwonej w dawce 80 mg przez 3 miesiące zaobserwowano zmniejszenie łamliwości oraz poprawę struktury i ogólnej kondycji włosów głowy. Poprawiło się również uwodnienie, struktura oraz ogólny stan skóry, a grubość płytki paznokciowej uległa zwiększeniu. Po stosowaniu izoflawonoidów koniczyny czerwonej u pacjentek zmniejszyła się suchość spojówek i błony śluzowej nosa.
Wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej na stan skóry oceniano również w badaniach u szczurów z eksperymentalnie wywołanym niedoborem estrogenów. Stwierdzono, że izoflawonoidy koniczyny czerwonej spowalniają procesy starzenia się skóry, poprzez zwiększenie jej grubości oraz zawartości kolagenu .
Wpływ izoflawonoidów koniczyny czerwonej na dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Izoflawonoidy koniczyny czerwonej stosowane przez 3 miesiące w dawce 80 mg u kobiet w okresie postmenopauzalnym normalizują pracę układu pokarmowego, zmniejszając zarówno częstość występowania biegunek, jak i zaparć .
Inne działania izoflawonoidów koniczyny czerwonej wykazane w badaniach in vitro i in vivo u zwierząt doświadczalnych :
- silne właściwości antyoksydacyjne, w wyniku hamowania reakcji utleniania i neutralizacji wolnych rodników (pobudzanie aktywności enzymów antyoksydacyjnych – katalazy, peroksydazy glutationowej, dysmutazy nadtlenkowej, reduktazy glutationowej),
- działanie przeciwnowotworowe, w wyniku hamowania proliferacji komórek nowotworowych i indukowania ich apoptozy,
- działanie hipoglikemiczne, w wyniku nasilania syntezy i wydzielania insuliny, hamowania wchłaniania glukozy z układu pokarmowego i hamowania glukoneogenezy,
- działanie przeciwzapalne.
Bezpieczeństwo stosowania izoflawonoidów koniczyny czerwonej
Badania naukowe nie zanotowały poważnych działań niepożądanych u kobiet po stosowaniu izoflawonoidów koniczyny czerwonej .
Preparaty koniczyny czerwonej przeciwwskazane są u kobiet w ciąży, kobiet karmiących, dzieci do 12 roku życia i w przypadkach chorób hormonozależnych. Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca stosowania izoflawonoidów koniczyny czerwonej łącznie z tamoksyfenem i innymi lekami antyestrogenowymi.
Preparaty zawierające izoflawonoidy koniczyny czerwonej
mogą być stosowane do łagodzenia objawów menopauzy u kobiet,
które obawiają się lub mają przeciwwskazania do stosowania
hormonalnej terapii zastępczej.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Nie 0:06, 11 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
bioenergoterapeuta
Administrator
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Nie 0:02, 11 Paź 2015 Temat postu: |
|
|
Izoflawony coraz częściej znajdują uznanie:
medycyna oparta na dowodach
Izoflawony należą do związków pochodzenia roślinnego, które w układzie trawiennym zmieniają się w substancje o działaniu estrogennnym. Coraz częściej znajdują uznanie jako naturalna alternatywa do hormonalnej terapii zastępczej. Rekomendacje środowiska lekarzy oparte są na wieloletnim pozytywnym doświadczeniu z podawaniem izoflawonów zarówno w żywności, jak i w suplementach lub środkach leczniczych.
Od dawna wiadomo, że na dolegliwości związane z uderzeniami gorąca o wiele mniej cierpią kobiety w krajach azjatyckich, niż kobiety w tym samym wieku w Europie lub Ameryce Północnej. Stwierdzono, że azjatyckie jedzenie zawiera dużo izoflawonów. Także częstotliwość występowania chorób związanych z poziomem estrogenów w organizmie (choroby układu krążenia, choroby autoimmunologiczne, nowotwór piersi, osteoporoza) jest niższa u kobiet stosujących dietę bogatą w izoflawony. Oprócz tego, elastyczność naczyń krwionośnych, która jest wskaźnikiem ryzyka chorób układu krążenia, zdecydowanie poprawiła się u kobiet w okresie menopauzy w zależności od konsumpcji suplementu diety zawierającego izoflawony wyekstrahowane z czerwonej koniczyny.
Na podstawie tych i podobnych wyników Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków wyraził zgodę na to, by niektóre produkty zawierające izoflawony oznakowane zostały jako produkty działające ochronnie na serce. Koncepcja, że izoflawony mogą chronić przed powstaniem raka piersi, wywiedziona jest z wyników niektórych badań populacyjnych oraz z badań na kulturach komórkowych, podczas których izoflawony wykazywały działanie antyproliferacyjne w tkance piersi. Mechanizmy działań ochronnych izoflawonów nie są jednak szczegółowo znane. Wydaje się, że izoflawony mogą wiązać się z receptorem estrogenowym beta, a nie z receptorem alfa.
Izoflawony jako środki przeciwbólowe?
Innym cennym faktem jest stwierdzenie, że estrogeny blokują u samic zwierząt receptory istotne dla przenoszenia informacji o bólu na poziomie rdzenia kręgowego. Estrogeny prawdopodobnie powstrzymują uczulenie oraz rozprzestrzenianie się bólu w rdzeniu kręgowym i wyższych odcinkach ośrodkowego układu nerwowego. Poziom estrogenów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego tak samo jak poziom endorfiny, z tą różnicą, że w czasie miesiączki poziom endorfiny jest najwyższy, a estrogenów najniższy. Zastąpienie estrogenów przez izoflawony mogłaby przynieść znaczną ulgę kobietom w okresie menopauzy i po menopauzie. Z tym odkryciem wiązane są wielkie nadzieje, ponieważ wiadomo, że w przypadku podawania izoflawonów w odpowiednim czasie i w odpowiedniej dawce istnieje szansa, by zmniejszyć zużycie syntetycznych środków przeciwbólowych.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
bioenergoterapeuta
Administrator
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Nie 0:16, 11 Paź 2015 Temat postu: |
|
|
W medycynie ludowej napar z czerwonej koniczyny stosowano głównie jako środek wykrztuśny, moczopędny, hamujący nadmierne krwawienia miesiączkowe, odtruwający, przeciwobrzękowy, mlekopędny czy uspokajający. Dopiero w 1999 roku, kiedy po raz pierwszy przeprowadzono wnikliwe badania dotyczące jej właściwości leczniczych, zwrócono szczególną uwagę na zawarte w niej izoflawony. Od tej pory uznawane są za naturalne lekarstwo na dolegliwości związane z okresem przekwitania.
Unikalne właściwości koniczyny dla tej grupy konsumentek przedstawiono także tutaj
https://www.youtube.com/watch?v=nQk2zbIGcz0
oczywiscie przedstawiony w materiale produkt jest jednym z kilku
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Nie 0:16, 11 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|