Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna www.poradnikzdrowotny.fora.pl
wszystko o zdrowiu czyli ; ziola , zdrowie ,uroda ,medycyna komorkowa ,manualna , radiestezja
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nużyca - demodekoza Demodecosis
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna -> Poradnik czyli jak mogę Ci pomoc / Pasozyty ....i co dalej ?
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:28, 27 Paź 2015    Temat postu: Nużyca - demodekoza Demodecosis

czy ktos przeszedl zwyciezka walke z nuzencem ?
czy mozesz opowiedziec o tym tym wszystkim ktorzy sie z nim zmagaja ?
co prawda sama nie mam tego problemu ,jednak zauwazylam ostatnio ze wokol jest wileu ludzi ktorzy walcza ,czasami od wielu lat a on i tak powraca ...nie jest latwo walczyc z czyms o czymnawet lekarze tak naprawde niewiele wiedza . wykopalamw necie kilka informacji ktore mam nadzieje przydadza sie w tej nierownej walce , walce ktora to czlowiek powinien wygrac
wikipedia o nuzencu
Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) – pasożytniczy roztocz, wywołujący chorobę zwaną nużycą.

Wielkość jego ciała wynosi 0,3-0,4 mm długości, przy czym samiec jest mniejszy od samicy. Jest on robakowato wydłużony o obłym kształcie ciała, białawy lub żółtawy, z długim wtórnie pierścieniowatym odwłokiem. W tylnej części ciała jest zwężony, natomiast w przedniej części ciała ma 4 pary odnóży, sztylecikowe chelicery i pedipalpy. Ciało nużeńca jest okrężnie bruzdkowane.

Cykl rozwojowy pasożyta trwa 18–24 dni. Zapłodniona samica znosi 20–24 jaj. Z jaj wylegają się larwy, z których powstają nimfy podobne do osobników dorosłych. Larwa ma 3 pary odnóży krocznych. Przednia część jego ciała tkwi w tkance, tylna część charakterystycznie sterczy.

Osobniki żerują aktywnie nocą, za dnia wgryzając się głębiej w skórę. Bytuje on w gruczołach łojowych skóry człowieka i torebkach włosowych, wywołując chorobę zwaną nużycą, która to przejawia się ona w postaci ropiejących krost.

Ten pasożyt jest bardzo rozpowszechniony na całym świecie. Odżywia się łojem i przesączem osocza krwi, wydzieliną gruczołów łojowych i komórkami nabłonkowymi. Zwykle nie wywołuje poważnych objawów chorobowych. Może powodować zapalenie gruczołu łojowego lub mieszka włosowego, uniemożliwiając wydzielenie łoju. Objawem jest miejscowa gorączka, stan zapalny, ból i powstanie ropnia. Wrażliwe osoby odczuwają lekkie swędzenie skóry w miejscach przebywania nużeńców, zwłaszcza gdy te aktywnie wnikają w głąb mieszka lub gruczołu łojowego. Przyczynia się do powstawania wągrów i zaskórników. Odchody nużeńca mogą wywoływać uczulenie i podrażnienie ujścia gruczołów łojowych. Sprzyja zakażeniom bakteryjnym, zwłaszcza w przebiegu trądziku i zapalenia łojotokowego skóry.
[link widoczny dla zalogowanych]

Nużeńca można zidentyfikować badaniem mikroskopowym zaskórników lub całych torebek włosowych. Częściej występuje wśród ludności wiejskiej wraz z łojotokiem.

Przenoszony jest wraz z kurzem, przez kontakt bezpośredni z osobą zarażoną, przez stosowanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników i ubrań. Profilaktyka polega na utrzymywaniu w czystości skóry i ubrań oraz oczyszczeniu skóry z zaskórników za pomocą płynów odkażających i peelingu.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:31, 27 Paź 2015    Temat postu:

Nużeniec wnika do porów skórnych prowadzących do mieszków włosowych i gruczołów apokrynowych. Skupia się przede wszystkim w gruczołach łojowych i apokrynowych narządów płciowych, twarzy, uszu, klatki piersiowej i pleców. Często żyje w skórze przedsionka nosa i na powiekach. Jeśli liczebność populacji jest mała wówczas może nie powodować poważniejszych i przeszkadzających objawów chorobowych. Lekko nasilona nużyca przejawia się jedynie świądem i nielicznymi wypryskami, okresowymi ropnymi krostkami, czerwonymi plamami, okresowym uczuciem łaskotania brwi i powiek, zwłaszcza u podstawy rzęs. Jeżeli nużeńce egzystują w przewodach usznych wówczas pojawia się okresowy wysięk, nasilona produkcja łoju przy równoczesnym obfitym złuszczaniu naskórka oraz nieprzyjemną wonią z uszu.
Tego typu objawy są często lekceważone przez pacjentów. W razie zgłoszenia się pacjenta o poradę lekarz przepisuje krople (zawiesinę) przeciwzapalne do uszu, oczu lub preparat kortykosteroidowy na skórę, ewentualnie z antybiotykiem. Taki zestaw leków oczywiście jest chybiony w przypadku nużycy i przynosi krótkotrwałe złagodzenie stanu zapalnego. Dopiero profesjonalne badanie mikroskopowe wydzielin lub mieszków włosowych przynosi właściwe rozpoznanie. Do barwienia preparatu polecam błękit Evans’a lub Sudan III. Doskonałe są także barwniki fluorescencyjne, a także sam mikroskop fluorescencyjny podczas badania. W obserwacji mikroskopowej szczególnie ważne są odpowiednie manipulacje za pomocą kondensora i przysłony, aby uwyraźnić pasożyta.

[link widoczny dla zalogowanych]
Skórne zmiany na twarzy wywołane przez Demodex

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Wto 16:58, 27 Paź 2015, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:35, 27 Paź 2015    Temat postu:

W wyniku zaawansowanej nużycy charakterystycznym objawem jest obfite wypadanie rzęs, brwi, włosów z przedsionka nosa, włosów łonowych, włosów na głowie, chroniczny stan zapalny powiek i spojówek (opuchnięcie, świąd, zaczerwienienie, pieczenie, łzawienie, wysięk ropny lub tłustawy), chroniczny stan zapalny skóry narządów płciowych i ich okolicy (wypryski, zaczerwienienie, świąd, ropienie gruczołów prącia , np. napletka, moszny, okolic odbytu), krosty i grudki zapalne na twarzy, rozszerzenie naczyń krwionośnych skórnych, plackowate zaczerwienienie skóry, ropnie, swędzenie skóry na policzkach, pod oczami i wokół nosa (świąd nasila się nocą). U niektórych osób wraz z objawami trądzikopodobnymi pojawia się pokrzywka z wysiękiem i strupkami. Widoczne jest przyśpieszone rogowacenie mieszków włosowych, wystawanie mieszków ponad powierzchnię skóry, rozszerzone pory z otoczką zapalną, zwiększona produkcja łoju, duże zaskórniki. Odchody nużeńca zatykają ujścia mieszków włosowych i wywołują stan zapalny. Nużycy towarzyszy zakażenie skóry paciorkowcami i gronkowcami. Węzły chłonne mogą być powiększone.

[link widoczny dla zalogowanych]
Skórne zmiany na twarzy wywołane przez Demodex
Łatwo pomylić nużycę z wypryskiem, dermatozą, łojotokowym zapaleniem skóry i mieszków włosowych oraz z trądzikami.


zródło ; [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Wto 17:00, 27 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:30, 27 Paź 2015    Temat postu:

Leczenie nie jest łatwe. W każdym przypadku konieczne jest równoczesne doustne i zewnętrzne stosowanie leków.
Udział nużeńca w etiopatologii trądziku (acne) opisywał Kaposi pod koniec XIX i na początku XX wieku. Na temat epidemiologii i chorobotwórczego oddziaływania nużeńca u ludzi i zwierząt publikowali również: Saalfeld, Jessner, Weyl, Geber, Majochi, de Amicis, Dubreuilh, Mibelli, Ivers, Mulder, Hunsche, Lewandowsky. Są to publikacje z przełomu XIX i XX wieku, późniejsze należą raczej do kompilacji.

Dawniej (XIX wiek) w terapii wykorzystywano proste środki: przemywanie skóry eterem siarkowym, eterem dietylowym, benzyną, acetonem, naftą, potem sauna i kąpiele. W latach późniejszych wprowadzono do terapii nużycy dodatkowo xeroform i tlenek cynku.

Xeroform – bismuthum tribromophenylicum (trójbromofenolan bizmutawy) – żółty proszek nie rozpuszczający się w alkoholach i wodzie. Ma silne właściwości odkażające, ściągające i przeciwzapalne. Dawniej stosowany również doustnie w dawce 0,5-1 g jako środek antyseptyczny dla przewodu pokarmowego. Ponadto zewnętrznie do leczenia wyprysków, owrzodzeń, ran, odparzeń, oparzeń, drobnych skaleczeń i opryszczki. W Polsce niegdyś popularny środek, łatwo dostępny. Obecnie wycofany z użycia. Tymczasem za granicą nadal produkowany i stosowany w lecznictwie oficjalnym, jednak najczęściej można go spotkać pod postacią plastrów Wycofanie xeroform-u w Polsce nie jest poparte niczym konkretnym i bardziej rozwinięte kraje nadal ten środek posiadają.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cynk (tlenek cynku) (opis profesjonalny)

Działanie

Pierwiastek śladowy, który odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie komórkowym i stabilizacji błon komórkowych. Jest składnikiem wielu układów enzymatycznych, w których albo jest koenzymem, albo stanowi integralną część samego enzymu. Bierze udział w regulacji syntezy białek i przemiany węglowodanów. Warunkuje prawidłową czynność układu odpornościowego. Cynk ma wpływ na proces widzenia. Kontroluje utrzymanie prawidłowego stężenia wit. A, ułatwia magazynowanie insuliny oraz przedłuża czas jej działania. Wspomaga proces regeneracji tkanek i gojenia się ran. Cynk jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i procesu reprodukcji. Niedobory cynku występują w przypadkach leczenia pozajelitowego bez odpowiedniej suplementacji, w przypadkach przewlekłych chorób jelit (collitis ulcerosa, choroba Leśniowskiego i Crohna), u osób z przetokami jelitowymi, w niektórych chorobach skóry (np. acrodermatitis enteropathica), rzadziej w przypadkach marskości wątroby, niewydolności nerek, po przebytej resekcji żołądka. W przypadkach niedoboru cynku obserwuje się zaburzenia koncentracji, smaku, brak łaknienia, spadek odporności, złe gojenie się ran, wzrost ciśnienia tętniczego, hipercholesterolemię, ślepotę zmierzchową, rozrost gruczołu krokowego, zaburzenia wzrostu u dzieci, a w przypadkach znacznych niedoborów zaburzenia dermatologiczne – łysienie plackowate i złośliwe. Zawartość cynku w organizmie wynosi średnio 1,4–2,3 g, z czego ok. 98% znajduje się wewnątrz komórek (głównie krwinki czerwone, skóra, plemniki, gruczoł krokowy, kości, błona śluzowa jelit). Niektóre związki cynku (np. tlenek cynku) wykazują właściwości ściągające i wysuszające. Siarczan cynku wykazuje właściwości przeciwzapalne. Po podaniu p.o. sole cynku słabo wchłaniają się z przewodu pokarmowego (ok. 20–40%). Średnie stężenie cynku we krwi wynosi 11,3–17,6 μmol/l. Cynk wydalany jest głównie z kałem.

Wskazania

Leczenie stanów niedoboru cynku oraz chorób związanych z jego zmniejszoną zawartością w organizmie, takich jak acrodermatitis enteropathica, łysienie plackowate, łysienie złośliwe, trądzik krostkowy i ropowiczy, świerzbiączka leczona przewlekle kortykosteroidami w chwili wycofywania się z dotychczasowej terapii steroidami, łamliwość włosów, zaburzenia gojenia się ran, zaburzenia odporności, zaburzenia psychoneurologiczne, u mężczyzn w przypadkach zaburzeń czynności narządów płciowych, u dzieci w zaburzeniach wzrostu i widzenia. W postaci tabl. do ssania stosowany w usuwaniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Wspomagająco w chorobie Wilsona. Miejscowo w dermatologii na trudno gojące się rany, przewlekłe stany zapalne skóry, liszaje oraz w przypadku świądu; w okulistyce – w zapaleniu spojówek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lek; niewydolność nerek. Miejscowo nie należy stosować na zmiany sączące i pokryte strupami.
[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Wto 17:08, 27 Paź 2015, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:54, 27 Paź 2015    Temat postu:

Bardzo skuteczne jest przemywanie zakażonej skóry roztworem spirytusowym pirogalolu (3%), beta-naftolu (2%) lub pirokatechiny (2%). Sprawdza się także spirytusowy roztwór kwasu undecylenowego (5%), mieszany roztwór kamfory 25%-mentolu 1%-karwakrolu 2% w spirytusie 70%. Nużeniec tych leków nie jest w stanie przetrwać. Pirogalol lub beta-naftol trzeba stosować ostrożnie i na niewielkie obszary ciała, w razie dużej oporności na inne leczenie. Mieszanina kamforowo-mentolowo-karwakrolowa jest bezpieczna, można ją nawet wymieszać z olejem lnianym lub kukurydzianym w przypadku skóry suchej i wrażliwej.

Bardzo dobre wyniki mozna uzyskać przy użyciu mazidła złożonego i zawierającego:
salicylan metylu 5%,
salicylan benzylu 3%
borneol lub octan bornylu 5% na oleju lnianym lub spirytusie – do smarowania.

Zalecane jest równiez doustne zażywanie oleju czarnuszkowego ale tego naturalnego, nie pozbawionego olejku eterycznego! w ilości 1 łyżka na czczo 2 razy dziennie

W niektórych, łagodniejszych przypadkach zalecane jest skojarzone leczenie , naturalnie poprzedzone wizytą u lekarza :
Metronidazol i Minocyclina (doustnie)
oraz Metronidazol zewnętrznie.
Minocycline jest silnie lipofilna, więc łatwo przenika do skóry oraz wydzielin zawierających lipidy. Jeżeli równocześnie z nużycą występują zakażenia bakteriami ropnymi staje się skutecznym środkiem. Minocycline należy podawać wedlug wskazań lekarza. Najczęściej jest podawana w dawce 100 mg co 12 godzin przy czym pierwsza dawka to 200 mg, następne – 100 mg. Minocycline jest dostępna pod nazwami handlowymi: Mynocine, Minocin, Lederderm, Mestacine. Metronidazol należy zastosować pod kontrolą lekarską w dawce 1 g na dobę podzielonej na 2-3 porcje. Oba leki należy stosować przez 1 miesiąc chyba że lekarz zadecyduje inaczej . Miejscowo, błony śluzowe i skórę dobrze by było smarować 5% roztworem metronidzolu wodnym lub glikolowym. Skuteczny jest także roztwór wodno-alkoholowy na alkoholu izopropylowym lub etanolu, a także krem 5% na eucerynie. W razie zakażeń oka – maść 2%. Metronidazol trudno rozpuszcza się w wodzie, nie jest rozpuszczalny w eterach i chloroformie. Łatwo rozpuszcza się w roztworach kwasów. Dlatego magistrowie farmacji rozpuszczają go w roztworze kwasu borowego lub węglowego jeżeli ma być zastosowany na oczy, narządy płciowe lub skórę. W handlu niestety znajdują się preparaty metronidazolu zewnętrzne w formie żelu stomatologicznego 10-25% oraz 1% krem oraz żel (ten jest zbyt słaby). Zatem odpowiednie preparaty do użytku zewnętrznego trzeba sporządzić w aptece po uprzednim uzyskaniu recepty.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:09, 27 Paź 2015    Temat postu:

W razie zakażeń narządów płciowych z równoczesnymi upławami – Gynalgin – tabl. per vaginum (dopochwowe) zawierające metronidazol (250 mg) i chlorchinaldin (100 mg). Można także zapisać takie globulki dopochwowe do sporządzenia w aptece.

Niestety, często powyższe leczenie nie przynosi spodziewanych rezultatów i nużeniec powraca . Należy wtedy zastosować i włączyć do terapii pod kontrolą lekarza prowadzącego , Ivermectin ( Mectizan, Stromectol, Ivcol ...) lek przeciw świerzbowi . Lek ten jest stosowany powszechnie do zwalczania nitkowców, owsików, glist, wszy, włosogłówki, węgorków. Ivermektyna - jest lekiem antypasożytowym , który pomógł wielu ludziom ale nie jest dostępny na naszym rynku. Lek można nabyć między innymi w Stanach zjednoczonych, jednak w wielu tylko na recepte, jest to proces długotrwały i nie zawsze lek przechodzi przez granice Unii Europejskiej.W Polsce sprowadzaniem leku zajmują się wyspecjalizowane firmy i myśle ze warto skorzystać z takiej wlasnie mozliwości ,zamiast odkupywać lek niewiadomego pochodzenia . Lek zaburza przekaźnictwo nerwowe u bezkręgowców . U ssaków w dawkach leczniczych nie działa szkodliwie na mózg i rdzeń kręgowy , łatwo przechodzi do skóry i oka i przenika z jelit do krwi. podczas kuracji następuje masowe obumieranie pasożyta w organizmie i dochodzi do uwolnienia substancji alergennych oraz wszelkiego rodzaju toksyn ( nie wydalone resztki odwłoków rozkładają się ). Należy bardzo ostrożnie podchodzić do leczenia , pić duże ilości wody pomagające wydalić trucizny a lek najlepiej przyjmować wraz z lekami przeciwhistaminowymi (np. Clemastine , Zyrtex ... ).

[link widoczny dla zalogowanych]

naturalnie jak wszystkie leki tak i Invermectin może powodować skutki uboczne do których należą ;
zaburzenia widzenia lub problemy z widzeniem
Problemy układu moczowego lub jelit
osłabienie, dezorientacja, brak koordynacji ruchowej
zaczerwienienie oka, obrzęk lub ból oka
drgania powieki ....

Inne mniej poważne skutki uboczne mogące występować, na przykład:

nudności, biegunka;
zawroty głowy
obrzęki rąk, kostek lub stóp
obrzęk węzłów chłonnych
świąd lub wysypka skóry
uczucie że coś znajduje się w twoim oku pod powieką


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Wto 16:09, 27 Paź 2015, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:51, 27 Paź 2015    Temat postu:

Ivermectin stosuje się rozmaicie,ale zawsze pod kontrolą lekarską ,ponieważ jest to lek silnie oddziałujący na wątrobę. Zalecane powszechnie dawki dotyczą terapii nitkowców – 12 mg co 6 miesięcy. Takie też stosuje się z dobrym skutkiem. Należy zadbać, aby dawka Ivermectin wyniosła 200 ug/kg masy ciała. Po dwóch dniach należy wkroczyć z Metronidazolem i Minocykliną na 7 dni oraz z lekami przeciwhistaminowymi na 4 tygodnie. Zewnętrznie stosować Pyrethrins (A-Par – aerozol, Crinopex Forte – szampon, Spray-Pax – płyn do smarowania i spryskiwania zakażonych miejsc). Pyrethrins nie stosować na oczy!!!.Do oczu stosować Indometacin – krople 1% (zawiesina wodna), np. Chibro-Amuno Chibret – krople 1%.

Na skórę, w tym także na narządy płciowe zamiast Pyrethrins i metronidazolu zewnętrznie można zastosować Crotamiton (Farmapol) – maść 10% lub płyn 10%. Analogiczne do Crotamiton są zagraniczne Euraxil – emulsja i krem 10% oraz Eurax – 10% krem i mleczko 10% na skórę. Preparat oprócz działania porzeciwroztoczowego wywiera także wpływ przeciwbakteryjny i przeciwświądowy.

Do zwalczania nużeńca można także użyć Lindane (Elenol, Jacutin, Agalin) – w formie aerozoli, kremów, żeli i roztworów. W razie nużycy miejsc silnie owłosionych można wówczas zastosować szampon Lindane. Działa równocześnie przeciwłojotokowo.

Skutecznym lekiem jest także Mesulfen, pochodna antracenu zabijająca roztocze. Działa także przeciwłojotokowo, przeciwbakteryjnie i przeciwświądowo. W obrocie handlowym jest maść Citemul S. Do kąpieli można użyć roztwór parafinowy mesulfenu Soufrol.


Rp. Maść do oka i ucha (zakażenia roztoczami, w tym nużeńcem)


Metronidazol 0,2 (do ucha 0,3 g)
Kwas borowy 0,2
Siarczan cynku 0,005
Parafina ciekła 2,0
Wazelina biała do 10 g

Rp. Zawiesina do oczu i ucha (zakażenia roztoczami, w tym nużeńcem)

Metronidazol 0,2 (do ucha 0,3 g)
Chlorotetracyklina 0,05
Czteroboran sodu 0,05
Chlorek sodu 0,125
Woda dwudestylowana do 10 g

Metronidazol przed dodaniem starannie rozetrzeć na pył.

Krople stosować na zmianę z maścią 4 razy dziennie (2 razy maść i 2 razy krople).


Zamiast powyższych leków doocznych i dousznych można zastosować krople z 0,5% roztworu azotanu srebra (2 krople do worka spojówkowego, 3-4 krople do ucha 3 razy dz.). Równocześnie oczywiście trzeba zażywać preparaty doustne wcześniej opisane.



[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Pią 10:39, 30 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:55, 27 Paź 2015    Temat postu:

Jeśli pomimo stosowania wyżej wymienionych leków obserwujemy brak skuteczności leczniczej w nużycy skórnej warto wykorzystać stare preparaty recepturowe

Rp. Płyn do przemywania skóry zakażonej nużeńcem

Kwas benzoesowy 2 g
Tymol – 200 mg
Spirytus kamforowy – 100 ml
Crotamiton – roztwór 10% - dopełnić do 150 ml

Składniki wymieszać. Skórę przemywać 3 razy dziennie. Po 2-3 godzinach w skórę wcierać maść sandałowcową:
Rp. Maść sandałowcowa
Olejek sandałowy – 5 g
Euceryna do 100 g

Jeżeli pasożyt zanika powoli i jest głęboko w skórze lub migruje na inne okolice wówczas skórę przemywać 3 razy dziennie w/w płynem na zmianę z płynem Manciere zmodyfikowanym lub oryginalnym:

Rp. Płyn Manciere zmodyfikowany

Gwajakol płynny czysty – 5 g
Olejek eukaliptusowy – 5 g
Balsam peruwiański – 5 g
Spiritus vini – 50 g
Eter etylowy – do 500 g


Rp. Płyn Manciere oryginalny
Gwajakol czysty płynny – 10 g
Olejek eukaliptusowy – 10 g
Balsam peruwiański – 10 g
Jodoform – 10 g
Spiritus vini – 100 g
Eter etylowy do 1000 g


Rp. Płyn na skórę antydemodex (własny)
Gwajakol czysty (np. Fluka) – 5 ml
Propanol (alkohol izopropylowy) – 100 ml
Srebro koloidalne – roztwór 3% - 95 ml
Delacet (Herbapol) – 100 ml

Skórę przemywać 2 razy dziennie.



Rp. Płyn przeciwko nużycy antydemodex/2000 (własny)
Alkohol etylowy, izopropylowy lub lepiej pentanol – 900 ml
Olejek eukaliptusowy – 10 g
Maść z balsamem peruwiańskim Balsolan – 1 tubka
beta-naftol – 0,5 g
eter dietylowy – 100 ml
gwajakol czysty w płynie - 10 g
olej rycynowy lub tran – 50 ml
Składniki wymieszać. Skórę przemywać 2 razy dziennie.

Mazidło przeciwko nużycy antydemodex/2004
Olejek eukaliptusowy – 10 g
beta-naftol – 1 g
gwajakol czysty w płynie 10 g
balsam peruwiański Balsolan 10% - 1 tubka
Olejek sandałowy – 10 g
Olejek eukaliptusowy – 10 g
Wazelina lub parafina – 900 g
Składniki wymieszać. Skórę zakażoną smarować 2 razy dziennie.


Stosować na zmianę z pudrem cynkowo-bizmutowo-imbirowym



Rp. Puder cynkowo-bizmutowo-imbirowy
Zasypka Linomag – 1 cz.
Zasypka Dermatol – 0,5 cz.
Imbir mielony – 0,5 cz.
Proszki wymieszać. Skórę pudrować na noc.

Zastosowanie wyżej wymienionych preparatów powoduje masowe obumieranie pasożyta w skórze, który jednak - jako martwy pozostaje w mieszkach włosowych. Efektem tego jest wystąpienie świądu i wyprysku. Resztki nużeńca należy usunąć w kąpielach w nadmanganianie potasu (Kalium hypermanganicum – tabl. dostępne w aptekach, dodawać do wody, aby uzyskać różowo-fioletową barwę po zaczerpnięciu wody w dłonie) oraz w saunie. Sauna gorąca (może być solankowa) spowoduje wydalenie potu, łoju i resztek ciała nużeńca. Następnie należy poddać się kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem nadmanganianu. Zabiegi powtarzać co tydzień (3-4 powinny wystarczyć).



[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Wto 16:57, 27 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:58, 27 Paź 2015    Temat postu:

Nużyca u zwierząt jest leczona ivermektyną lub nie zarejestrowanym w Polsce amitrazem (N'-(2,4-Dimethylphenyl)-N-[[(2,4-dimethylphenyl)imino]methyl]-N-methylmethanimidamide). Amitraz jest znany pod nazwami handlowymi: Mitaban (Upjohn), Preventic (Allerderm/Virbac), Tactivar, Taktic (Hoechst/Roussel). Amitraz jest lekiem toksycznym (inhibitor monoaminooksydazy MAO), dlatego zaleca się dużą ostrożność przy stosowaniu u zwierząt. Może wystąpić nadwrażliwość na preparat. U zwierząt mających mniej niż 6 miesięcy amitraz nie powinien być stosowany. Preparat służy do sporządzania roztworów kąpielowych (2-4 ml 12,5% roztw./1 litr wody). W razie zatrucia amitrazem antidotum jest johimbina (Yohimbina).
Preparatem zwalczającym nużycę u zwierząt jest także milbemycyna - Milbemycin Oxime (makrocykliczny lakton), który otwiera kanały jonowe dla chloru w komórkach pasożyta, powodując jego śmierć. Dawka lecznicza wynosi 0,5 mg/kg masy ciała zwierzęcia. Dawki powyżej 10 mg/kg masy ciała są śmiertelne dla zwierząt. Stosowana do zwalczania parazytoz wywołanych przez owady i roztocze. Preparat też nie jest zarejestrowany w Polsce.
W przypadku nużycy uogólnionej, nawracającej i ocznej - korzystnie wpływają pozajelitowe preparaty immunostymulujace, np. Fibs, Extractum Aloe, Iscador Q – amp. 1 amp. Preparatu wybranego podawać podskórnie 1 raz w tygodniu (5 zastrzyków), potem 1 raz w miesiącu (10-14 zastrzyków).



[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 17:16, 27 Paź 2015    Temat postu:

Leki naturalne

Istnieje wiele składników roślinnych szybko zabijających nużeńca. Problemem jest jednak ich pozyskanie w ogólnie dostępnych aptekach i sklepach zielarskich. Niewielu pacjentów jest skłonnych samodzielnie pozyskiwać odpowiednie zioła ze stanu naturalnego chociażby z powodu nieznajomości botanicznej potrzebnych roślin.

Wszyscy wiemy też, że roślinne preparaty złożone mają szerokie właściwości lecznicze.
Tutaj starałem się wybrać takie rośliny, które mają działanie przeciwroztoczowe, przeciwzapalne, przeciwwysiękowe, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe.
W przypadku parazytoz ocznych i usznych zawsze problem stanowił wąski asortyment leków oficjalnych i zarazem syntetycznych, które można zastosować. Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w medycynie naturalnej, gdzie jest ogromny wybór tego typu leków.

Nużyca oczna i uszna:

Rp. Mieszanka przeciwroztoczowa do okładów na oczy i przepłukiwania uszu.
Ziele krwawnika – 1 cz.
Ziele glistnika jaskółczego ziela – 1 cz.
Kłącze tataraku – 1 cz.
Korzeń mydlnicy lub lukrecji – 1 cz.
Zioła wymieszać. 2 łyżki mieszanki zalać 2 szkl. wrzącej wody; zagotować i od razu odstawić na 30 minut pod przykryciem; przecedzić. Okłady na oczy powinny trwać 20 minut 4 razy dziennie. Naparem przepłukiwać także przewody uszne. W nużycy narządów płciowych stosować okłady, płukanki i nasiadówki. Nadaje się również do przemywania całej skóry i okładów na skórę, np. twarzy.


Rp. Mieszanka na nużycę narządów płciowych, oczną, twarzy i uszną.

Ziele świetlika – 1 cz.
Korzeń arcydzięgla – 1 cz.
Bylica piołun lub boże drzewko – 1 cz.
Imbir mielony – 1 cz.
Ziele glistnika – 1 cz.

Zastosować jak wyżej. Do okładów, płukanek i przemywań. Ponadto doustnie 3 razy dz. po 150 ml.


Rp. Mieszanka przeciwroztoczowa silna (nużyca oczna, uszna, skórna, narządów płciowych)
Ziele wrotyczu – 1 cz.
Ziele krwawnika – 0,5 cz.
Gałązki , kora, korzeń lub owoc berberysu – 1 cz.
Ziele tymianku – 0,5 cz.
Zastosować jak wyżej. Ponadto doustnie 3 razy dz. po 150 ml.

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:45, 30 Paź 2015    Temat postu:

"...Leczenie nużycy nie jest proste, ponieważ roztocza te są dość oporne m.in. na większość antyseptyków, na miejscowo stosowane antybiotyki czy sterydy .W piśmiennictwie można jednak znaleźć różne sposoby, mniej lub bardziej skuteczne, zwalczania tego pasożyta. Najbardziej popularne leki to: 1-2% maść rtęciowa, 2% żel/maść metronidazolowa,2% maść erytromycynowa, 4% pilocarpina, maść siarkowa, 10% roztwór metylo–o-krotono– toluidyny, krotamiton, olej kamforowy [1,2]. Kolejne źródło podaje również możliwość zastosowania innych preparatów ze szczegółami dotyczącymi przeprowadzenia kuracji:

 5% permetryny w kremie (Infectoscab) 2 razy dziennie przez tydzień, przerwa tygodniowa i następnie powtórzenie kuracji,
 2,5% żółty tlenek rtęci (Pommade Maurice), 1% żółty tlenek rtęci (Ophthergine) lub 0,5-1% azotan srebra
– preparaty popularne we Francji,
 20% olejek herbaciany..."

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Pią 10:49, 30 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:50, 30 Paź 2015    Temat postu:

Szereg najnowszych publikacji wskazuje, że nużeniec (Demodex) powinien być brany po uwagę jako czynnik etiologiczny u osób z dolegliwościami nie tylko dermatologicznymi, takimi jak trądzik różowaty czy łojotokowe zapalenie skóry, ale i okulistycznymi. Obecnie istnieją mocne dowody na to, że te pasożytnicze roztocza mogą uczestniczyć w patogenezie przewlekłego zapalenia brzegów powiek (Blepharitis), a nawet zespołu suchego oka (Keratoconjunctivitis sicca).

Charakterystyka
Nużeńce (Demodex) są mikroskopijnymi pajęczakami, należącymi do rzędu roztoczy (Acarina), które znane są doskonale wszystkim lekarzom alergologom i pacjentom borykającym się z uczuleniami. Dotychczas opisano dwa gatunki bytujące na człowieku: większy, osiągający rozmiary około 0,4 mm długości - nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) i mniejszy z nużeńców, osiągający najwyżej 0,3 mm - nużeniec krótki (Demodex brevis). Obydwa nużeńce charakteryzuje robakowaty kształt ciała i silnie zredukowane odnóża. Ponieważ w całym cyklu rozwojowym głównym ich pożywieniem są lipidy, zamieszkują one obszary skóry szczególnie bogate w gruczoły łojowe. Nużeniec ludzki pasożytuje głównie w mieszkach włosowych rzęs oraz brwi, natomiast nużeniec krótki umiejscawia się w powiekowych gruczołach Meiboma.

Częstość występowania

Do zarażenia dochodzi drogą kontaktową (np. przez stosowanie wspólnych przyborów toaletowych, ręczników oraz kosmetyków (głównie pudrów czy drogeryjnych testerów) oraz prawdopodobnie za pośrednictwem kurzu, w którym mogą znajdować się jaja. Należy podkreślić, że w większości przypadków obecność omawianego pasożyta jest bezobjawowa. Dopiero w szczególnie sprzyjających warunkach, czyli w sytuacji nadmiernego spadku odporności (predysponuje więc starszy wiek ) rozwija się choroba. Stan chorobowy spowodowany obecnością nużeńca określa się nużycą lub demodekozą. Zwiększoną skłonność do zmian klinicznych mogą mieć także osoby z zaburzeniami gospodarki lipidowej lub hormonalnej oraz osoby narażone na chroniczny stres. U dzieci jest nużyca jest diagnozowana bardzo rzadko, co może wynikać z wydzielania małej ilości łoju przez odpowiednie gruczoły (nużeńce odżywiają się lipidami).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:51, 30 Paź 2015    Temat postu: nuzeniec

Objawy kliniczne

Objawy kliniczne są uzależnione od gatunku nużeńca. Demodex folliculorum powoduje przewlekłe zapalenie brzegów powiek. Poruszające się w torebce rzęsy nużeńce drażnią mechanicznie cebulkę włosową. W miarę wzrostu pasożyta w mieszku, może dojść do przemieszczenia podstawy rzęsy i zmiany kierunku jej wzrostu. Pojawia się także świąd, złogi wokół podstawy rzęs oraz nadmierne ich wypadanie. Z kolei powodowana głównie przez Demodex brevis dysfunkcja gruczołów Meiboma prowadzi do nadmiernego odparowywania filmu łzowego i objawów zespołu suchego oka. Z tego powodu zarażenie nużeńcami często jest traktowane jako reakcja alergiczna (pacjent skarży się na podrażnienie, zaczerwienienie oczu oraz uczucie piasku pod powiekami). Dopiero brak poprawy po długotrwałym leczeniu skłania lekarz okulistę do rozważenia innej przyczyny.

Nawracające jęczmienie i gradówki


Nużeniec może się przyczyniać się do rozwoju stanu zapalnego brzegów powiek nie tylko w sposób bezpośredni. Osłabiając bariery ochronne może on także oddziaływać pośrednio jako sprzymierzeniec bakterii. Dowodem tego jak fakt, że nużycy często towarzyszy zakażenie skóry gronkowcami, a w efekcie nawracające jęczmienie i gradówki. To również powinno być sygnałem dla lekarza okulisty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:52, 30 Paź 2015    Temat postu:

Diagnostyka

Diagnostyka laboratoryjna w kierunku obecności nużeńca jest bardzo prosta i nie wymaga ani kosztownych procedur, ani skomplikowanego sprzętu laboratoryjnego. Materiał do badań (kilka rzęs, które często bardzo łatwo wychodzą) pobiera diagnosta laboratoryjny. Rzęsy powinny być w dniu badania wolne od kosmetyków. Po nakryciu szkiełkiem nakrywkowym materiał oglądany jest pod mikroskopem w odpowiednim powiększeniu. W preparacie poszukuje się jaj lub dorosłych osobników.

Leczenie

W przeciwieństwie do diagnostyki terapia nużycy nie jest już tak prosta, ponieważ roztocza te są dość oporne na leczenie. Dużym problemem terapeutycznym jest brak gotowych preparatów na naszym rynku zarejestrowanych do skutecznej walki z tym pasożytami. Lekarza okuliści stosują więc często dostępne leki gotowe (poza wskazaniami; off-label use) lub zalecają wykonać w aptece recepturowe leki oczne o składzie dobranym na podstawie danych z piśmiennictwa. Farmakoterapia trwa z reguły trwa kilka miesięcy i wymaga od pacjenta dużej cierpliwości oraz dyscypliny w przestrzeganiu wskazówek lekarza okulisty. Na rynku pojawiają się również kosmetyki z wyciągiem z aloesu, olejkiem szałwiowym, herbacianym oraz dekspantenolem i kwasem hialuronowym wspierające terapię zaleconą przez lekarza okulistę. Preparaty te umożliwiają usunięcie wydzieliny spowodowanej działaniem nużeńców oraz łagodzą świąd i pieczenie towarzyszące stanom zapalnym. Higiena brzegów powiek obejmuje także ciepłe okłady i mechaniczny masaż powiek.

Indywidualizacja leczenia
Przewlekłe zapalenie brzegów powiek i zespół suchego oka to bardzo rozpowszechnione w okulistyce stany. Chorzy mogą różnić się bardzo wieloma elementami charakterystyki klinicznej, które mogą wywierać mniejszy lub większy wpływ na podjęte w ich przypadku postępowanie okulistyczne. Lekarz nie powinien jednak ignorować roli nużeńców zwłaszcza wtedy, kiedy dotychczas stosowane leczenie nie przynosi pacjentowi ulgi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:06, 30 Paź 2015    Temat postu:

Walka z nuzencem jest dluga i ciezka , tu na tym forum ludzie przekazuja sobie wlasne doswiadczenia .Czesto pojawiaja sie rady dotyczace stosowania tych czy innych preparatów ,wklejam link poniewaz uwazam ze kazda rada ktora nas przyblizy do wyleczenia jest bardzo cenna ,a czytajac o bledach jakie popelnili inni mozemy uniknac wlasnych ...a wiec zapraszam do lektury

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna -> Poradnik czyli jak mogę Ci pomoc / Pasozyty ....i co dalej ? Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin