Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna www.poradnikzdrowotny.fora.pl
wszystko o zdrowiu czyli ; ziola , zdrowie ,uroda ,medycyna komorkowa ,manualna , radiestezja
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Śliwa tarnina

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna -> Magia natury, zastosowanie ziół...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:58, 09 Lis 2015    Temat postu: Śliwa tarnina

Owoce śliwy tarniny
zawierają duże ilości cukrów, kwasy organiczne, garbniki, pektyny, barwniki antocyjanowe, witaminę C oraz fitosterole.
Działają one przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie, co jest wykorzystywane z nieżytach przewodu pokarmowego i w przypadku nadmiernej fermentacji jelitowej.Jadalne owoce mają oryginalny smak - jadalne są dopiero po pierwszych przymrozkach (można je także przemrozić w zamrażalniku). Te małe śliwki były często stosowanym owocem, którego sporządzano przetwory, nalewki, wina, a także suszono i marynowano. Wino według wielu koneserów lepiej wychodzi w mieszanym składzie: tarnina, róża, głóg oraz słodkie mirabelki i węgierki (sama tarnina ma za cierpkawy smak).
Świeże owoce są cennym produktem dietetycznym.
UWAGA - owoce tarniny zawierają dużą ilość garbników, co nadaje im cierpkość i czyni jest niestrawnymi przed przemarznięciem. Z kolei obecność glikozydu amigdaliny sprawia, że mogą działać trująco przy spożyciu większej ilości.
Wykopaliska archeologiczne potwierdziły fakt odżywiania się tarnina ludzi z okresu neolitycznego już kilka tysięcy lat temu. W starożytności zagęszczonym sokiem owoców leczono nieżyty jelitowe. Lud ukraińskiej części Karpat od dawna znał to zastosowanie, używając kwiatów tarniny do wspomagania funkcji nerek. Stosowano też w Bieszczadach korzeń i kore tarniny do sporządzania okładów na zewnętrzne stany zapalne. W czasach średniowiecza Hildegarda z Bingen zalecała dość osobliwą postać leku: wywar z popiołu tarniny - ten napój jest cenniejszy niż złoto” - na podagrę, paraliż i inne dolegliwości niedowładu. Ksiądz Kluk podaje, że owoce tarniny służyły do zaprawiania wina, a kora do konserwacji serów.

INNE ZASTOSOWANIE

Sok z niedojrzałych owoców, a także z liści i kory tarninowej, bywa wykorzystywany do barwienia tkanin (jest trudny do uśnięcia) – mamy tu cała gamę barwników: zielony z liści, ciemnoszary z owoców, żółty z kory. W średniowieczu sok z kory służył jako atrament, jednak jego wadą była słaba odporność na światło.

Owoce znalazły także zastosowanie w kosmetyce - do maseczek o działaniu ściągającym. Z dolnych, grubszych gałęzi wyrabiano laski, a cierniste ich fragmenty używano do produkcji raków i do suszenia grzybów. Krzewami tymi obsadzano skarby dla ich utrwalenia. Stanowiły też ważną - naturalną granice między polami.



[link widoczny dla zalogowanych]





[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna -> Magia natury, zastosowanie ziół... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin