Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna www.poradnikzdrowotny.fora.pl
wszystko o zdrowiu czyli ; ziola , zdrowie ,uroda ,medycyna komorkowa ,manualna , radiestezja
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zabawy z gliną czyli jak zbudowac zdrowy dom

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna -> Dla domu ,ziemi i ludzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 1:23, 01 Paź 2015    Temat postu: Zabawy z gliną czyli jak zbudowac zdrowy dom

Domy z gliny i słomy.
Piekny gliniany dom ze slomianą strzechą . To moje marzenie od wielu lat , na razie niestety moge sie wylacznie przygladac , ale moze juz niedlugo.... Czytajac wiele blogow i artykulow dotyczacych budowania z gliny i slomy zdobywam tez nieodzowna wiedze do wykorzystania podczas powstawania Mojego domu .
Dom z gliny i słomy. Ekologiczny pomysł na budowanie. Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne. Nie brak pasjonatów, którzy budują domy z bloczków glinianych lub lepią ściany z gliny. Ale nie przypominają one starych lepianek. Są to nowoczesne domy energooszczędne, a nawet domy pasywne. Przedstawiamy różne technologie wznoszenia domów z gliny. Ich zwolennicy zachwalają je jako rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Takie domy są energooszczędne, nawet pasywne. Co z wyglądem? Zamieszczamy zdjęcia projektu, który dobrze wykorzystuje estetyczny potencjał naturalnych materiałów.
Nurt powrotu do naturalnych materiałów w budownictwie zakłada stosowanie rozwiązań, które nie wymagają nakładów energii na produkcję. Są to stare, sprawdzone metody zweryfikowane pod kątem przydatności w dzisiejszym świecie i przystosowane do obecnych potrzeb. Właściwości naturalnych materiałów i nowoczesna technologia ich obróbki umożliwiają wykonywanie budynków, które spełniają współczesne wymagania techniczne. Zwolennicy budowania z gliny, słomy i drewna argumentują, że materiały te nie zawierają toksycznych i szkodliwych dla zdrowia substancji. Jeśli wykorzystany będzie materiał z najbliższej okolicy, obniży się koszty transportu i ograniczy emisję CO2 do środowiska. Materiały są mało przetworzone, do ich produkcji zużyto niewiele energii, a odpady z budowy wracają do natury, nie zanieczyszczając środowiska. Po zakończonej eksploatacji domu budulec może zostać przetworzony lub w krótkim czasie rozłoży się w ziemi.
Gliniane domki nie są niczym nowym – zapomnieliśmy o tym, co jest sprawdzone od wieków. Ostatnio ponownie wchodzą na piedestał, gdyż są dużo tańsze od konwencjonalnych i wyglądają bajecznie, a do tego łatwo zbudować je własnoręcznie, nieźle się przy tym bawiąc.
[link widoczny dla zalogowanych]

Każdy może poeksperymentować w tak prostym materiałem jak glina i słoma, które rzadko spotyka się w budownictwie rozdzielnie.
Glina stała się popularnym budulcem dzięki unikalnym właściwościom termicznym, optymalnym utrzymaniem wilgoci i zaletom konstrukcyjnym, co wykorzystują szeroko również owady np. termity oraz ptaki, głównie jaskółki.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Czw 13:28, 01 Paź 2015, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 1:25, 01 Paź 2015    Temat postu:

Świetne rozwiązanie dla alergików

Ta technologia budowy domu jest świetnym rozwiązaniem dla alergików, głównie ze względu na gliniane tynki, które niezwykle poprawiają jakość powietrza, utrzymując poziom wilgotności w granicach przyjaznych dla błon śluzowych (czyli ok. 60% Rh).

Dlaczego glina?

Jest bardzo powszechnie dostępnym materiałem. Ta z lokalnych wyrobisk nadawała się do użycia niemal bez przetworzenia. Jest bardzo plastyczna w stanie wilgotnym lub mokrym i niezwykle twarda, gdy wyschnie.

Wykorzystywana do wznoszenia ścian w technikach takich jak tzw. glinobitka, strychulec, szachulec, w połączeniu ze słomą ma jeszcze większe właściwości wytrzymałościowe. Idealnie nadaje się na ściany budynków mieszkalnych i obiektów budowlanych w podobnej skali.

Unikalny mikroklimat w domu


Oprócz względów konstrukcyjnych istotne są walory fizyczne związane z kształtowaniem mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń. Już 8 cm tynku glinianego tworzy tzw. akumulator – zarówno ciepła, jak i wilgotności.

Dzięki swojej unikalnej budowie molekularnej glina wchłania nadmiar wilgoci z powietrza, magazynuje i oddaje ją w chwili, gdy wilgotność spada. Mówimy wówczas o tzw. oddychaniu ścian – zdolności regulowania poziomów wilgotności. Z tego względu tynki gliniane stosuje się w bibliotekach i tych pomieszczeniach, gdzie wymagana jest wysoka jakość powietrza.

Współcześnie tynk gliniany stosuje się z powodzeniem na prawie każdy materiał konstrukcyjny np. cegłę, bloczki MAXczy beton komórkowy. Dzięki temu w każdym domu i mieszkaniu w bloku można zastosować naturalne wykończenia ścian.

Są one standardem dla domów wznoszonych w technice tzw. strawbale, wykorzystującej zwykłe kostki słomy doizolacji termicznej. Dzięki ich zastosowaniu dom jest równie dobrze ocieplony co w przypadku użycia 40 cm styropianu. Przy bardzo niskim koszcie słomy uzyskuje się bardzo wysoki standard energooszczędności w trakcie eksploatacji.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Czw 1:29, 01 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 1:34, 01 Paź 2015    Temat postu:

Czy to się opłaca?

Z domami jest jak z samochodami, powstają, by realizować różne potrzeby, w rozmaitym standardzie, klasie i wyposażeniu. Domy z gliny cechuje niezwykła różnorodność możliwości architektonicznych. To także niedrogi wariant, gdy chcemy sami zbudować sobie dom – można zaoszczędzić prawie 40% kosztów, angażując się samemu w wykonanie i pozyskując lokalnie materiał budowlany.

Efektem jest ogromna satysfakcja i wyjątkowa energia miejsca. Dla bardziej wyrafinowanych i zamożnych rozwiązaniem jest droższy dom z wykończeniowymi tynkami glinianymi w różnych kolorach, wapnem tadelakt, płytkami cotto, drewnem dębowym na konstrukcję i zielonym eko-dachem, np. z łąką na dachu.

Nieduże domy ocieplane słomą (do 100 m2) są idealne dla rozwiązań tzw. pasywnych – czyli wykorzystujących ciepło pochodzące z eksploatacji domu czyli z gotowania itp. oraz oczywiście słońca.



Najczęściej jednak projektuje się typowy system grzewczy, oparty o gaz, paliwa stałe bądź olej. Dobrym rozwiązaniem są też pompy ciepła, wykorzystujące ciepło ziemi. Przy poprawnie wykonanym projekcie i dobrym wykonawstwie domy te wymagają do ogrzewania bardzo mało energii.

Arkana budowy

Co ważne w takim glinianym budynku można burzyć ściany działowe, ale już nie przesuwać okien. Chyba, że dużym nakładem czasu i finansów. Czas budowy takiego domu to ok. 3 miesiące na dom 150 m2. Budynki naturalne buduje się w każdym klimacie od pustynnego po Syberię, a nasz klimat jest na takie budynki jak najbardziej odpowiedni. Nie stosuje się jednak gliny na elewacjach zewnętrznych ze względu na opady – tynk wapienny sprawdza się jednak znacznie lepiej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 1:38, 01 Paź 2015    Temat postu:

Plusy i minusy domów z gliny
Plusy:

[link widoczny dla zalogowanych]
niższe koszty eksploatacji
znakomity mikroklimat i energia - ściany z gliny naturalnie wchłaniają i wyparowują wilgoć. Ta cecha sprawia, że wewnątrz domu z gliny utrzymuje się stała wilgotność powietrza na odpowiednim do życia poziomie.
przyjazne człowiekowi materiały
szeroka dostępność materiałów budowlanych
niski wpływ na środowisko
w przypadku miejsc wypoczynkowych (agroturystyka) znakomicie przyciągają turystów
możliwość stworzenia różnych klimatów – od organicznych low-tech po bardzo ekskluzywne, minimalistyczne
Izolacja termiczna i akustyczna - ściany z gliny i słomy mają niski współczynnik przenikania ciepła, a jednocześnie akumulują je, co powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Stanowią też bardzo dobrą izolację akustyczną budynku.
Ognioodporność - ściany z gliny i słomy lub drewna są odporne na ogień. Należy tylko stworzyć dostatecznie grubą i trwałą warstwę ochronną z gliny lub tynku wapiennego
Minusy:

potrzeba organizacji słomy na sezon wcześniej przed rozpoczęciem budowy
niewielka ilość osób znających tę technologię
znikoma ilość architektów potrafiących wykonać projekt zgodnie ze sztuką
eksperymentalny charakter.... ale cale szczescie to sie zmienia...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Czw 13:29, 01 Paź 2015, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna -> Dla domu ,ziemi i ludzi Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin