Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna www.poradnikzdrowotny.fora.pl
wszystko o zdrowiu czyli ; ziola , zdrowie ,uroda ,medycyna komorkowa ,manualna , radiestezja
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Refleksoterapia.
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna -> Bioenergoterapia i terapie pokrewne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:30, 02 Paź 2015    Temat postu: Refleksoterapia.

„Rozmowa” ze stopami

Zabiegi refleksoterapii wykonuje się nie tylko na twarzy i dłoniach, ale najczęściej na stopach, mówi się że to daje najlepsze efekty. Na nich bowiem znajdują się rejony (zakończenia ponad 7200 receptorów), które odpowiadają za pracę wszystkich organów. Stąd na każdej podeszwie można niejako narysować szczegółową mapę. Przy czym parzyste płuca czy nerki mają odpowiedniki na obu, a nieparzysty żołądek czy wątroba na jednej. Lewa stopa zawiaduje lewą stroną ciała (na niej „leży” serce), a prawa – prawą. Odpowiednie uciskanie i masowanie refleksów znakomicie odpręża, zmniejsza napięcie nerwowe oraz dodaje energii. Odzyskujesz siły witalne i stajesz się odporniejsza, bo sprawniej działa układ immunologiczny. Zmniejszają się również stany zapalne, obrzęki i ból (np. uciskanie odpowiednich punktów na dużym palcu może złagodzić bóle głowy i szyi). Poza tym usprawnia się krążenie krwi, wydzielanie hormonów i pobudza oczyszczanie z toksyn. Dzięki zabiegom łatwiej utrzymać ciało w dobrej kondycji i poprawić samopoczucie.

Leczenie poprzez dotyk od tysięcy lat znane jest medycynie Wschodu. Z niej również czerpie inspirację współczesna refleksoterapia. Opiera się ona na założeniu, że na podeszwach stóp, wewnętrznych powierzchniach dłoni i głowie znajdują się punkty – receptory, które kanałami energetycznymi łączą się z poszczególnymi narządami i częściami ciała. Miejsca te na skórze nazywa się refleksami (stąd termin refleksologia, określający naukę), ponieważ jak w lustrze „odbija się” w nich cały organizm. Podczas zabiegu terapeuta ugniata i masuje z mniejszą lub większą siłą każdy obszar, koniecznie w odpowiedniej kolejności. Robi to przede wszystkim kciukiem, często pozostałymi palcami i niekiedy kostkami rąk. Nie używa przy tym ani drewnianych kołków, jak w akupresurze, ani igieł, które wbija się w skórę przy akupunkturze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:32, 02 Paź 2015    Temat postu:

Leczniczy ucisk

Ze wsparcia refleksoterapeuty możesz korzystać w różnych sytuacjach. Seanse pomagają rozładować emocje i uporać się ze stresem (nawet depresyjnym nastrojem), a także zrzucić zbędne kilogramy czy łagodniej przejść przez trudny czas menopauzy. Bywa, że znikają trudności z zasypianiem, szumy w uszach, trądzik czy zaparcia i wzdęcia. Ulgę odczuwają także osoby borykające się z różnymi bólami, np. głowy, kręgosłupa i kolan, oraz skłonnościami do odkładania się kamieni w nerkach i pęcherzyku żółciowym. Niekiedy organizm łatwiej radzi sobie z różnymi schorzeniami (np. neurologicznymi, nerek, jelita i żołądka), migreną, alergią czy zaburzeniami hormonalnymi. Pamiętaj jednak, że refleksolog nie jest lekarzem, który stawia diagnozę i przepisuje leki, ale potrafi odczytać „mowę stóp” i wskazać, gdzie w organizmie nie najlepiej się dzieje. Przy takiej sugestii powinnaś umówić się do lekarza. I dopiero on postawi właściwą diagnozę.

Sprawne palce terapeuty


Rzeczywiście wszystko zależy od umiejętności i zręczności refleksologa. Mimo że masaż stóp czy dłoni nie jest inwazyjny i nie zaszkodzi, powinna go robić wyłącznie osoba, która skończyła specjalistyczne kursy oraz uzyskała certyfikat. Tacy specjaliści przyjmują w przychodniach medycyny naturalnej lub własnych gabinetach (adresy i telefony znajdziesz na stronie internetowej Polskiego Instytutu Refleksologii [link widoczny dla zalogowanych] telefon komórkowy 0 605 046 550, a także na [link widoczny dla zalogowanych]). Prawidłowo wykonany zabieg trwa od 50 do 60 minut i obejmuje całe stopy – od palców aż po pięty (nie powinien ani być krótszy, ani też polegać na pocieraniu niewielkiego obszaru podeszwy). Terapeuta, by wyczuwać reakcje uciskanych punktów, nie zakłada jednorazowych rękawiczek. W dłonie wciera olejek herbaciany (lub pichtowy), który dezynfekuje skórę, ale nie wysusza jej tak jak inne tego typu środki, np. spirytus. Przed zabiegiem stopy oczyszcza nasączanymi chusteczkami dla niemowląt, a także posypuje pudrem lub smaruje maścią z sadła świstaka. Daje to delikatny poślizg i chroni naskórek przed uszkodzeniami. Dodatkowo na każdej wizycie musisz dostać jednorazowe kapcie, żeby boso nie chodzić po podłodze w gabinecie. Decydując się na refleksoterapię, powinnaś liczyć się z kosztami – za jedną wizytę zazwyczaj płacisz od 60 do 100 zł (czasami nawet 150 zł). By seanse okazały się skuteczne, konieczna jest pełna seria, czyli około 15 zabiegów. Na początku przychodzisz na nie dwa lub trzy razy w tygodniu. Jeśli wyraźną poprawę zauważysz po 10., na 15. możesz poprzestać. Ale czasami to nie wystarcza i po jednym cyklu warto zgłosić się na kolejny. Między seriami niezbędna jest przerwa, która trwa miesiąc lub dwa.

Odczucia w trakcie i po zabiegu

Z reguły pierwszy masaż, a często i kilka następnych, bywa bolesny. Dla refleksoterapeuty to ważna wskazówka, bo z nadwrażliwości określonych punktów na ucisk odczytuje, gdzie tkwi problem ze zdrowiem. Z czasem, gdy dane miejsce jest odpowiednio uciskane, tkliwość znika. Ponadto niekiedy pocą ci się dłonie lub czujesz się zmęczona. W trakcie masowania stopy muszą być ciepłe, więc terapeuta owija je ręcznikiem. Pije się też wodę, bo uciskanie pobudza oczyszczanie organizmu z toksyn, co oznacza częste korzystanie z toalety podczas seansu. Po powrocie do domu w dniu zabiegu niektórzy miewają dolegliwości przypominające przeziębienie (stan podgorączkowy, dreszcze, osłabienie), zaparcia lub przeciwnie, biegunkę, a ich mocz staje się ciemniejszy. To normalne reakcje, więc nie należy się nimi przejmować.


źródło:kobieta.pl


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Pią 23:33, 02 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:45, 02 Paź 2015    Temat postu:

Mapy refleksologiczne
Mapa stopy lewej

[link widoczny dla zalogowanych]

Mapa stopy prawej

[link widoczny dla zalogowanych]

Terapia stref refleksyjnych jest bardzo starą metodą leczenia.Znane są starożytne przekazy pochodzące z najróżniejszych części świata poświęcone leczeniu chorób przez uciskanie określonych stref ludzkiego ciała. Egipskie malowidła nagrobne , na których przedstawiono stosowanie masażu dłoni lub stóp pochodzą z czasów 6. Dynastii, około 2300 roku p.n.e. Dlatego można też przyjąć, że leczenie przez ucisk wywierany na różne części ciała praktykowane było od dawna w wielu różnych kręgach kulturowych.Środkami, jakie w dawnych czasach stosowano do leczenia chorób,były substancje pochodzenia zewnętrznego, takie jak rośliny lecznicze, minerały jak i produkty zwierzęce.Do innych sposobów leczenia należały takie, jakie dziś nazwalibyśmy metodami terapii fizykalnej.Aby wpłynąć na różne dolegliwości stosowano głaskanie,masowanie i zwykłe przykładanie rąk.Chyba każdy zna pewien prosty przykład leczenia przez ucisk: gdy doznamy urazu, na przykład w wyniku upadku lub uderzenia tępym przedmiotem, instynktownie, odruchowo pocieramy i masujemy bolące miejsce. Z czasem człowiek zdobywał coraz większą wiedzę na temat stref ciała i ich znaczenia. Zapewne doprowadziło to do tego , że sporządzono swoiste ,,mapy” stref, dzięki którym można było wywierać wpływ na inne części ciała i organy.Gdy dotyka się lub masuje taką strefę refleksyjną , pobudza się części ciała lub narząd, który łączy się z tą strefą. Obserwując położenie i układ takich stref refleksyjnych daje się zauważyć, że ciało ludzkie znajduje swoje odzwierciedlenie w określonych częściach ucha,rąk i stóp. Patrząc na postawioną pionowo stopę od jej wewnętrznej strony można z pewną dozą wyobrażni rozpoznać profil siedzącego człowieka . Paluch przedstawia głowę, łukowato wygięty brzeg podeszwy odpowiada esowatej krzywiżnie kręgosłupa.Oba paluchy odpowiadają głowie z mózgiem. Barki znajdują się po obu stronach w obszarze stawów śródstopno-palcowych. Wewnętrzne sklepienie obu stóp reprezentuje klatkę piersiową i narządy w klatce piersiowej. Poniżej znajdują się miękkie części stopy w jej srodku, które kryją strefy narządów wewnętrznych.

Większość stref, które znajdują się na podeszwie stopy, obecne są też na grzbiecie stopy. Trójwymiarowość ciała , układ przestrzenny narządów wewnętrzynch, mięśnie,warstwy kości i tkanek odzwierciedla trójwymiarowa budowa stopy. Strefy nie ograniczają się jedynie do powierzchni ciała, lecz przenikają ciało na wskroś.

Prawa stopa reprezentuje prawą , a lewa lewą stronę ciała. Strefy parzystych narządów, płuc i nerek, znajdują się na obu stopach, narządów położonych w lewej połowie ciała na lewej stopie, a w prawej połowie ciała na prawej stopie. Strefy kręgosłupa i nieparzystych narządów jak przełyk i jelito znajdują się na wewnętrznym brzegu obu stóp.Strefy refleksyjne mogą się nakładać. I tak strefa serca leży za strefą płuca,strefy stawów (barkowych, łokciowych i kolanowych) leżą na zewnętrznym brzegu stopy. Strefa mięśni barków, klatki piersiowej i brzucha ułożone są od góry do dołu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:51, 02 Paź 2015    Temat postu:

Możliwości masażu stref refleksyjnych

Masaż stref refleksyjnych na stopach stwarza możliwości skutecznej ochrony zdrowia. Regularny masaż stref refleksyjnych harmonizuje przepływ energii w twoim ciele.Wykonywany systematycznie zapobiega występowaniu wszelkiego rodzaju dolegliwosci.

Zastosowanie masażu

Masaż stref refleksyjnych można stosować we wszystkich zaburzeniach czynnościowych. Pod pojęciem zaburzeń czynnościowch rozumie się choroby, w których nie stwierdza się zmian organicznych w stukturach czy narządach ludzkiego ciała. Jeden z pionierów leczenia środkami naturalnymi, prof. dr med. Horst Ferdinand Herget (1921-2001), podsumował spektrum lecznicze terapii stref refleksyjnych następująco:,, Refleksoterapia leczy to , co jest zaburzone, a nie to, co jest zniszczone”.Na wstępie należy zaznaczyć , że w przypadku podanych poniżej chorób masażu stref refleksyjnych na stopach nie wolno stosować jako jedynej formy leczenia.Refleksoterpia jest dobrą, wspomagającą metodą leczniczą.

Wskazania

Zaburzenia snu, nerwowość i stres, stany lękowe.

W zaburzeniach snu masaż odpowiednich stref refleksyjnych pomaga uzyskać spokojny i głęboki sen. Ponadto zmniejsza napięcie nerwowe np.przed egzaminami lub w trudnych sytuacjach , na przykład tzw. wypalenia zawodowego i jednocześnie służy redukcji stresu nawet do 80 %. Masaż stref refleksyjnych na stopach w połączeniu z innymi sposobami leczenia może wpłynąć korzystnie nawet na stany lękowe i łagodne, depresyjne zaburzenia nastroju.Refleksoterapię można też stosować we wszystkich chorobach psychosomatycznych.

Bóle głowy i nerwobóle.

W przypadku bólów głowy i migreny tradycyjna medycyna stosuje często silne leki. Leki te mają niekiedy znaczne działanie niepożądane . Celem refleksoterpii jest wydłużenie okresów między napadami bólu glowy, łagodzenie ostrych bólów i zmniejszenie ilości przyjmowanych leków. Chyba każdy zna piekące i ciągnące nerwobóle.W przypadku nerwobólów tradycyjna medycyna ogranicza się do zalecenia różnych leków. Fachowo wykonany masaż stref refleksyjnych na stopach może złagodzić subiektywne dolegliwości i również tu może wydłużyć okresy bezbólowe.

Zaburzenia układu pokarmowego.

Zaburzenia układu pokarmowego, począwszy od przewlekłych bólów po zaparcia i choroby biegunkowe należą do chorób, z którymi często spotyka się lekarz w swojej praktyce. Tu również sprawdza się zasada: gdy wykonano wszystkie niezbędne badania diagnostyczne i nie stwierdzono organicznej przyczyny dolegliwości , można śmiało zastosować refleksoterapię.

Zaburzenia hormonalne, dolegliwości związane z miesiączką i ciążą.

Bywają dni przed miesiączką lub czas dolegliwości w okresie menopauzy, kiedy różne nieprzyjemne objawy wpływają bardzo niekorzystnie na jakość życia. Na objawy wywołane wachaniami steżęnia hormonów bardzo dobrze oddziaływuje masaż stref refleksyjnych stóp.Także nudności, które często występują w pierwszych trzech miesiącach można w prosty i skuteczny sposób złagodzić stosując refleksoterapię.

Choroby dróg oddechowych.


W dolegliwościach ze strony układu oddechowego spowodowanych astmą lub katarem siennym, można również z powodzeniem stosować masaż stref refleksyjnych na stopach. Tu też obowiązuje zasada, aby przed wdrożeniem refleksoterapii wykonać niezbędne badania i ustalić przyczynę dolegliwości, a także aby w czasie masażu stref refleksyjnych kontynuować stosowanie leków zaleconych przez lekarza.

Choroby reumatyczne.

Jest wiele chorób zaliczanych do kręgu chorób reumatycznych. Ich wspólnym wiodącym objawem jest ból . Można go łagodzić przy pomocy masażu stref refleksyjnych na stopach, przez co można, w porozumieniu z lekarzem, zmniejszyć dawkę przyjmowanych medykamentów.

Bóle stawów.

Bóle stawów wystepują często w wyniku ich przeciążenia lub są objawem tak zwanych zmian zwyrodnieniowych. Masaż sfer refleksyjnych wprawdzie nie może spowodować regeneracji kości ani chrząstki, może jednak korzystnie wpłynąć na objawy towarzyszące, jak na przykład bóle mięśni.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:52, 02 Paź 2015    Temat postu:

Choroby skóry.

Choroby skóry takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca lub trądzik ze względu na to, że są widoczne i mogą im towarzyszyć inne objawy, jak uporczywy świąd bywają dużym obciążeniem psychicznym. W połączeniu z podstawowym leczeniem danego schorzenia masaż stref refleksyjnych na stopach może być dobrym uzupełnieniem terapii.

Alergie.

Według poglądów medycyny naturalnej alergie są wywołane przez zaburzenia równowagii energetycznej organizmu. Oprócz stosowania tradycyjnych leków i ewentualnego uodparniania, w celu regulacji zaleca się tu też leki homeopatyczne. Razem z tymi formami terapii można też z powodzeniem stosować masaż stref refleksyjnych na stopach.

Choroby układu moczowo-płciowego.

Ze względu na szczególne warunki anatomiczne zapalenie pęcherza moczowego występuje stosunkowo często u kobiet. W chorobie tej pojawiają się bóle i inne przykre dolegliwości . Zapalenie pęcherza moczowego z reguły wymaga leczenia antybiotykiem, lecz wykorzystanie ziół i zastosowanie refleksoterapii daje bardzo dobre efekty w powrocie do zdrowia.

Zalety refleksoterapii

– pobudza mechanizmy obronne organizmu
– zwiększa odporność organizmu
– pomocna w leczeniu różnych dolegliwości i chorób
– działa odprężająco, uwalnia od napięć i negatywnych emocji, wprowadza pacjenta w błogostan
– usprawnia myślenie i koncentrację oraz zdolność zapamiętywania
– poprawia krążenie krwi
– usuwa toksyny z organizmu
– zwiększa energię
– przywraca równowagę między ciałem a umysłem
– działa profilaktycznie

/źródło:firmajoba.pl/


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 0:05, 03 Paź 2015    Temat postu:

Stopa strona wewnętrzna

[link widoczny dla zalogowanych]

Nos 13. Gruczoły przytarczyczne 24. Pęcherz moczowy 38. Staw biodrowy 40. Węzły chłonne trzewne 49. Pachwina 50. Macica lub prostata 51. Penis, pochwa, cewka moczowa 52. Odbytnica, hemoroidy 53. Kręgi szyjne 54. Kręgi piersiowe 55. Kręgi lędźwiowe 56. Kość krzyżowa i ogonowa 59. Węzły chłonne pachwinowe

Stopa strona zewnętrzna

[link widoczny dla zalogowanych]

5. Skronie, nerw trójdzielny 10. Ramię 35. Kolano 36. Gruczoły płciowe – jajniki, jajowód, jądra 37. Podbrzusze (bóle menstruacyjne) 38. Staw biodrowy 39. Węzły chłonne w górnej części tułowia 42. Narząd równowagi 43. Piersi 44. Przepona 59. Węzły chłonne pachwinowe

Stopa strona grzbietowa

[link widoczny dla zalogowanych]
39. Węzły chłonne w górnej części tułowia 40. Węzły chłonne trzewne 41. Przewód piersiowy limfatyczny 42. Narząd równowagi 43. Piersi 44. Przepona 45. Migdały 46. Szczęka dolna 47. Szczęka górna 48. Krtań i tchawica 59. Węzły chłonne pachwinowe.

/źródło:e-Masaz.pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:34, 04 Paź 2015    Temat postu:

Akupresura, to rodzaj masażu punktowego, polega on na masowaniu i uciskaniu różnych unerwionych punktów – receptorów, refleksów – znajdujących się na naszym ciele. Z zachowanych historycznych przekazów, akupresurę stosowano już w starożytnym Egipcie, Azji i Południowej Ameryce. Akupresura stóp, zwana także refleksoterapią, pochodzi z początków XX wieku.

Jak w lustrze

Na ciele człowieka – m.in. w małżowinach usznych, na dłoniach i stopach, na twarzy – rozmieszczone są tzw. strefy refleksyjne, odzwierciedlające wszystkie narządy wewnętrzne. Najważniejsze zgrupowania stref znajdują się w stopach – w podeszwie stopy umiejscowione są zakończenia ponad 7000 nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem, a równocześnie z wszystkimi częściami ciała.

Impulsy wywoływane odpowiednim masażem stóp przesyłane są do wszystkich obszarów ciała i mózgu.

Masaż stref refleksyjnych powoduje lepszy przepływ krwi i bioenergii do organu, z którym masowana strefa jest powiązana, wyzwala energię życiową i aktywizuje siły witalne, wzmacniając tym samym siły obronne organizmu.

„Chodzenie” kciukiem

Masaż refleksów na stopach polega na „chodzeniu” kciukiem i innymi palcami (niektórzy terapeuci do uciskania konkretnych punktów wykorzystują także łokcie, kolana albo stopy) z jednostajną siłą ucisku, jednak pod zmiennym kątem działania, przechodząc w kolejności miejsca zdrowe, chore i na powrót miejsca zdrowe. Masaż profilaktyczny polega na dokładnym „przejściu” terapeutycznym całej stopy.

Wybrane miejsca na powierzchni skóry powinny być intensywnie pocierane, a ułatwi to wcześniejsze posmarowanie tych miejsc kremem. Masowanie należy rozpocząć łagodnie, a ucisk zwiększać stopniowo. Strefy refleksyjne można masować opuszką kciuka bądź kostką zgiętego palca.

Prawidłowy masaż powinien trwać kilka (ok. 5) minut i być powtarzany codziennie na obu stopach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:37, 04 Paź 2015    Temat postu:

Co mówią stopy?

W przypadku zdrowego organizmu masowana stopa nie daje bolesnych odczuć. Gdy naciskany punkt jest nadwrażliwy na dotyk to dowód, że dany narząd źle funkcjonuje. Jeśli zauważymy zmiany wizualne (odmienny kolor naskórka, zrogowacenia) lub masując, trafimy na fragmenty stopy sprawiający ból, sygnalizuje nam to występowanie schorzenia.

Po kolei

Decydując się na refleksoterapię profilaktyczną należy pamiętać, że masaże muszą być wykonywane w ściśle określonej kolejności. Najpierw należy poddawać masażom receptory nerek, moczowodu i pęcherza (co pomaga rozpuszczać i usuwać z krwiobiegu zanieczyszczenia), następnie strefę głowy, w dalszej kolejności żołądka, jelit, wątroby i trzustki (organów, w których następuje odtruwanie i przemiana materii).

Dopiero potem można przystąpić do masażu następnych stref.

„Wymasować” dolegliwości

Masaż powierzchni stopy ma zastosowanie we wspomaganiu leczenia ponad 200 chorób i dolegliwości, są wśród nich m.in.:

– niepokoje. Pomocne jest delikatne głaskanie i naciskanie opuszką kciuka stref odpowiadających splotowi słonecznemu, nerkom i nadnerczom,

– bóle pleców. Masaż powinien rozpocząć się od stymulacji obszarów związanych z barkami, następnie kciuk przesuwany jest w stronę pięt wzdłuż strefy kręgosłupa,

– ból głowy. Masaż powinien na początku objąć strefy odpowiadające głowie i szyi, następnie obszary związane z jelitem cienkim i kręgosłupem. Masowane powinny być obie stopy, najpierw prawa, a następnie lewa,

– przeziębienia. Najpierw rozmasowana powinna być strefa głowy. Następnie należy stymulować strefy odpowiadające organom związanym z dolegliwością: klatka piersiowa, nos, gardło itp. W przypadku gorączki wskazane jest rozmasowanie obszaru odpowiadającego przysadce mózgowej,

– niestrawność. Masaż powinien być skoncentrowany wokół strefy żołądka, jelit, przepony oraz splotu słonecznego.

Która strefa za co odpowiada?

Refleksy rozmieszczone na odpowiednich częściach stóp odzwierciedlają konkretne „rejony” ciała. I tak:

– palce odpowiadają strefom głowy i szyi (głowa, mózg, oczy, nos, zęby itd.)

– miękkie umięśnione wzgórki związane są z płucami, klatką piersiową i barkami

– obszar od wzgórka do środka łuku stopy odzwierciedla fragment od przepony do talii

– część od środka łuku do początku pięt odpowiada talii wraz z rejonem miednicy

– pięty związane są z prawą stroną miednicy i odpowiadają nerwowi kulszowemu

– łuk wewnętrzny stopy przedstawia krzywiznę kręgosłupa

– zewnętrzna część stóp – odpowiada ramionom, barkom, biodrom, nogom, kolanom i dolnej części kręgosłupa

– kostki – związane są z obszarem miednicy i organami rozrodczymi.

Jak pogotowie

Akupresura bywa bardzo często wykorzystywana jako środek przeciwbólowy. Dwa główne punkty, których masowanie likwiduje albo przynajmniej zdecydowanie łagodzi ból, znajdują się na każdej nodze, w zagłębieniu między zewnętrzną kostką a piętą, dwa następne na obu łydkach.

Znając refleksyjną „mapę” stopy, masując konkretne miejsca na stopie, można poskromić m.in. bóle kręgosłupa, zębów (także ból po ekstrakcji), nerwoból międzyżebrowy i nerwu trójdzielnego. Akupresura stóp jest więc swoistą formą znieczulenia.




/autor:Ewa Dębicka
źródło:poradnia.pl/


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:43, 04 Paź 2015    Temat postu:

Akupresura stop

Zamieszczone niżej wskazówki podpowiedzą, w jaki sposób, kiedy, i które punkty trzeba masować, by masaż odniósł pożądany skutek.

Boli to, co chore

Nawet najdrobniejsze schorzenia są wyczuwalne przy umiejętnym masażu receptorów na stopach. Jeśli któryś z organów lub układów niedomaga, podczas masowania odpowiadającego mu punktu występuje ból, czasami także można wyczuć zgrubienie.

Zależność jest taka: im bardziej podczas masażu boli, tym bardziej uszkodzona jest odpowiadająca danemu receptorowi część ciała, np. ból odczuwany podczas masowania receptorów migdałków, krtani i węzłów chłonnych może wskazywać na anginę.
Jak w zegarku

Poszczególne organy ciała różnie reagują na masaż stóp w różnych porach doby. Najskuteczniej podziała masaż przeprowadzony w porze największego natężenia aktywności. Nie oznacza to oczywiście, że całą dobę trzeba zarezerwować dla refleksoterapii, ale w przypadku konieczności szczególnego „dopieszczenia” chorego organu, można wybrać najbardziej odpowiednie godziny:
1–3 – wątroba,
3–5 – płuca,
5–7 – jelito grube,
7–9 – żołądek,
9–11 – śledziona i trzustka,
11–13 – serce,
13–15 – jelito cienkie,
15–17 – pęcherz moczowy,
17–19 – nerki,
19–21 – serce,
21–23 – splot słoneczny,
23–1 – pęcherzyk żółciowy.

Sprawne filtry

Bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest regularne oczyszczanie go z substancji toksycznych, powstających m.in. w wyniku przemiany materii. To jedno z zadań dla nerek i wątroby.

Nadciśnienie, zwapnienie tętnic, złogi w mięśniach prowadzące do reumatyzmu, kamienie nerkowe – to tylko niektóre z możliwych dolegliwości u źródła których mogą leżeć zaburzenia pracy nerek.

Umiejętne masowanie – przez okres przynajmniej miesiąca – receptorów układu moczowego dodatnio wpłynie na ukrwienie, a w konsekwencji na pracę układu.

Znane są przypadki wydalenia po terapii receptorowej piasku albo niewielkich kamieni, odblokowania przepływu wody przez nerki i tym samym np. zniknięcie obrzęków nóg powodowanych gromadzeniem się wody, a także zlikwidowanie bolesnych skurczów pęcherza moczowego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:45, 04 Paź 2015    Temat postu:

Dobre trawienie…

Dolegliwości żołądkowe to często występujący dyskomfort życia. Żołądek przyjmuje wszystko, co mu się „wrzuca”, choć nie wszystko – zwłaszcza jeśli są tego przesadne ilości – jest w stanie strawić. Substancje niestrawione zalegają w żołądku, powodując wzdęcia, uczucie przesytu, zmęczenia.

Jeżeli do dwunastnicy przedostanie się przekwaszona zawartość żołądka, to dwunastnica nie jest w stanie zneutralizować takiej ilości kwasu i kurczy się (tak samo jak śluzówka w ustach podczas żucia plasterka cytryny), a jej normalne funkcjonowanie zostaje zakłócone, czego skutkiem mogą być nawet wrzody dwunastnicy.

Wątroba (z pęcherzykiem żółciowym) to w łańcuchu przemiany materii organ najważniejszy.

Niedostatecznie ukrwiona i pobudzana do pracy, skutkuje bólami, nieustępującym zmęczeniem i rozdrażnieniem, bezsennością (budzenie się ok. godz. 2 w nocy, kiedy to zgodnie z zegarem biologicznym obowiązuje czas wątroby), zapaleniem pęcherzyka żółciowego, występowaniem kamieni żółciowych i plam wątrobowych, czasami też żółtaczką.

Złagodzić te dolegliwości mogą – poza oczywistym „odchudzeniem” diety – masowania receptorów układu trawiennego.

… i bezproblemowe wypróżnianie

Także w przypadku problemów z zaparciami, można spróbować je złagodzić, stosując masaż odpowiednich receptorów: Trzeba rytmicznie naciskać punkt odpowiadający połączeniu jelita cienkiego i grubego i końcowym odcinkom jelita grubego, co pobudzi je do pracy.

Masowanie okrężnym ruchem kciuka strefy wątroby i woreczka żółciowego pomoże rozluźnić stolec. Pomocne na pewno będzie też uciskanie receptorów nadnerczy, co zlikwiduje napięcie mięśni brzucha.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:49, 04 Paź 2015    Temat postu:

Kiedy i co?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że choć umiejętne masowanie receptorów poszczególnych organów daje dobre rezultaty, to nie należy spodziewać się poprawy po jednym krótkim zabiegu. Trzeba poświęcić stopom trochę czasu i profilaktycznie – nawet jeśli nic nam nie dolega – masować je ręcznie albo za pomocą specjalnych wałeczków. I korzystać z każdej okazji chodzenia na bosaka, najlepiej po nierównym terenie. To doskonały automasaż stóp.

Oto przykładowe, wybrane schorzenia i wskazania, masowanie których receptorów złagodzi dolegliwości.

Angina – krtań, migdały, punkty limfatyczne

Bezsenność i ból głowy – głowa

Cellulitis – punkty limfatyczne, przydatki, narządy płciowe

Choroba lokomocyjna – błędnik

Dziąsła (zapalenie) – górna i dolna szczęka

Kaszel – oskrzela, płuca, punkty limfatyczne, nadnercza

Hemoroidy – kiszka stolcowa (w stopie i z boku łydki), nerki z całym układem moczowym

Łuszczyca – nerki, moczowód, nadnercza, narządy przemiany materii, punkty limfatyczne

Migrena – skroń, błędnik, przytarczyczki, żołądek

Nieżyt nosa – oskrzela, gruczoły limfatyczne

Osłabienie słuchu – uszy

Paradontoza – dolna i górna szczęka, narządy przemiany materii

Reumatyzm – nerki, moczowód, pęcherz, nadnercza, narządy przemiany materii

Skolioza – kręgosłup

Szumy w uszach – uszy, głowa, punkty limfatyczne, błędnik

Ucho środkowe (zapalenie) – uszy, gruczoły limfatyczne, przytarczyczki

Wzdęcia podbrzusza – żołądek, dwunastnica

Zaburzenia równowagi – błędnik

Zawroty głowy – błędnik.

Potrzeba czasu

W refleksoterapii najważniejsza jest cierpliwość, dokładność, systematyczność i konsekwencja.

Prawa na lewej

Całą głowę obrazują duże palce u obu nóg. Prawa połowa głowy ma swoje odbicie w lewej stopie, a lewa w prawej.

Nogi w szpilkach, a głowa pęka

Migrenę wywołuje skurcz płatków skroniowych. Mdłości i wymioty towarzyszące bólowi mogą świadczyć o uszkodzeniu receptora błędnika. Aż w 90% za ten – niewyobrażalny dla nie cierpiących na migrenę – ból odpowiada nieprawidłowe, spiczaste obuwie. To być może tłumaczy, dlaczego na migrenę cierpią przede wszystkim kobiety.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:52, 04 Paź 2015    Temat postu:

Pokaż mi swoje stopy…

O stanie organizmu świadczy wygląd stóp, np. pomarańczowy naskórek śródstopia świadczy o problemach z układem trawiennym. Stopy miękkie i pomarszczone – organizm jest w złym stanie i potrzebuje wsparcia, np. witaminowego.

Osoby z arytmią serca mają na ogół wybrzuszenie na lewej stopie w miejscu, gdzie znajdują się refleksy tego narządu.

Kobiety, którym wytworzyły się halluksy, często mają problem z kręgami piersiowymi.

Na bosaka i w fakirkach

Stopy nie lubią butów, ale uwielbiają piasek i wodę morską. Chodzenie boso w słonej wodzie poprawia krążenie krwi. Spacery po piasku to przyjemny masaż dla stóp, pobudzający wszystkie zakończenia nerwowe. Podobny efekt daje masaż za pomocą drewnianego wałka z wypustkami lub chodzenie w klapkach z gumowymi wypustkami, tzw. fakirkach.

Jakie buty?

Specjaliści potwierdzają, że przyciasne, niewygodne i zbyt twarde obuwie to nie tylko sprawa komfortu. To także – a może nawet przede wszystkim – przyczyna wielu schorzeń. Buty powinny rozszerzać się ku przodowi, żeby nie uciskać palców.

Buty ze zbyt wąskim noskiem wywołują zaburzenia w receptorach skroni, karku, zatok czołowych, nosa, oczu, uszu, tarczycy, płuc i oskrzeli.

Jelita na podbiciu


Miejsce nad punktem podparcia pięty na podbiciu, w wyczuwalnym w tym miejscu zagłębieniu – to refleksy jelita grubego i cienkiego. Nawet niewielkie skazy – także kosmetyczne (np. niedostatecznie gładka skóra) mogą oznaczać zaburzenia pracy jelit, zaparcia czy wzdęcia. 5-minutowe masowanie tych punktów na obu stopach kciukiem, techniką „dżdżownicy” powinno poprawić pracę organów wewnętrznych odpowiedzialnych za pracę całego układu pokarmowego.

Usprawnienie całego procesu przemiany materii uzyskuje się, masując strefy refleksyjne układu krążenia, gruczołów limfatycznych, nerek, moczowodu, pęcherza i nadnerczy.

Biodra pod kostką

Receptory bioder, ud, nóg i pośladków umiejscowione są na piętach, szczególna zatem dbałość o nie, codzienne masowanie oznacza – co ważne zwłaszcza dla pań – profilaktykę antycellulitową.

/na podstawie Hedi Masafret,Akupresura.Ku zdrowiu przyszłości.




opracowała:Ewa Debicka
źródło:poradnia.pl/


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:54, 04 Paź 2015    Temat postu:

Jak stymulować mózg,masujac duże palce u stop

Punkty na dużych palcach u nóg, sprzyjające zwiększeniu mocy mózgu

Według refleksologii większą moc mózgu można osiągnąć, uciskając odpowiednie punkty na dużych palcach u nóg. Punkty te znajdują się na miękkich opuszkach dużych palców aż do pierwszego stawu. Ich uciskanie pobudza mózg, przysadkę i szyszynkę, podwzgórze, skronie, zatoki i szyję.

Przysadka mózgowa jest najważniejszym gruczołem całego organizmu, kontrolującym funkcjonowanie wszystkich innych gruczołów dokrewnych oraz wydzielanie hormonów, które wpływają na wzrost, przemianę materii, zawartość cukru we krwi oraz poziom energii.

Podwzgórze reguluje wegetatywny układ nerwowy, który z kolei kontroluje reakcje emocjonalne, apetyt, temperaturę ciała oraz sen.

Szyszynka ma związek z rytmami ciała, cyklami snu i czuwania oraz prawdopodobnie z intuicją i inwencją twórczą. Jeśli utrzyma się te niezwykle ważne rejony mózgu w szczytowej formie, zwiększy się też w oczywisty sposób jego moc.

Jak stymulować mózg, masując duże palce u nóg

Zdejmij buty i skarpetki, usiądź wygodnie na krześle lub na łóżku i skrzyżuj prawą nogę z lewą, tak byś mógł wziąć prawą stopę w obie dłonie. Nie napinaj mięśni.

Kciukiem i palcem wskazującym prawej ręki :chwyć palec prawej nogi. Lewą ręką utrzymuj stopę nieruchomo (zob. rys. 1).

Przesuwaj kciuk, zataczając małe kółeczka w poprzek górnej części opuszki dużego palca u nogi, wywierając silny, pewny nacisk. Wykonuj kciukiem małe kółeczka, uciskając skórę na palcu; jeśli odczujesz ból, zmniejsz nacisk.

Mocno uciskając kciukiem, zataczaj dalej małe kółeczka, najpierw wzdłuż wewnętrznej prawej strony dużego palca nogi, a potem, palcem wskazującym, wzdłuż jego zewnętrznej lewej powierzchni.

Zaczynając w miejscu znajdującym się poniżej paznokcia, uciskaj duży palec, robiąc małe kółeczka wzdłuż jego środkowej części. Pamiętaj, że chodzi o spodnią część palca, przy opuszce.

Przez około 3 minuty masuj wskazane punkty na prawym dużym palcu u nogi. Potem, wykonując także małe kółeczka, zrób mocny masaż opuszek czterech pozostałych palców prawej nogi. Na nich także znajdują się punkty pobudzające funkcjonowanie mózgu. Masuj każdy palec przez około minutę.

Teraz zmień pozycję i zrób taki sam masaż dużego palca lewej nogi, a potem czterech pozostałych palców.

Powtórz masaż dużych palców nóg jeszcze dwa razy.

Wypróbuj taki masaż palców nóg na 15 minut przez jakimś trudnym zadaniem umysłowym, przed egzaminem, przed ważnym spotkaniem służbowym lub wygłaszaniem przemówienia, wówczas gdy potrzebna jest ci dodatkowa moc mózgu.

Rys.1

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Nie 17:04, 04 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:55, 04 Paź 2015    Temat postu:

Masaż palców rąk dla uzyskania większej mocy mózgu

Nawet w czasie spotkania możesz zrobić sobie dyskretny, pobudzający masaż palców rąk. Na opuszkach obu kciuków i pozostałych palców rąk znajdują się podobne punkty pobudzające mózg, jak na stopach.

Prawy kciuk chwyć lewym kciukiem i palcem wskazującym. Lewym kciukiem wykonuj ruch okrężny, mocno naciskając na górną część prawego kciuka, boki oraz jego opuszkę, aż do stawu, tak jak robiłeś to z dużym palcem nogi.

Zrób taki sam masaż opuszek czterech pozostałych palców prawej ręki. Powtórz to samo z kciukiem i palcami lewej ręki. Jedną rękę masuj przez 5 minut. Możesz masować dłużej, jeśli sprawia ci to przyjemność.

Oddziaływanie masażem na półkule mózgu

Refleksologia nie tylko wpływa pozytywnie na ogólną moc mózgu, lecz pozwala też odpowiednio pobudzać lewą albo prawą jego półkulę.

Lewa półkula mózgu

Jeśli chcesz wyostrzyć umiejętności werbalne oraz zdolność racjonalnego, logicznego myślenia, masuj punkty pobudzające tę półkulę mózgu.

Postępuj zgodnie z zaleceniami podanymi wcześniej, wykonując masaż punktów znajdujących się na dużym palcu prawej nogi. Właśnie ten palec i znajdujące się na nim punkty stymulacji „przemówią” do twojej lewej półkuli mózgu.

Kontynuuj masowanie punktów, pobudzających mózg, znajdujących się na czterech pozostałych palcach prawej stopy, jak również na całej powierzchni.

Masuj czubek i opuszkę prawego kciuka oraz pozostałych palców prawej ręki.

Prawa półkula mózgu

Jeśli pragniesz oddziaływać na twórczą, intuicyjną część mózgu, musisz masować punkty pobudzające prawą półkulę mózgu.

Postępuj zgodnie z zaleceniami omówionymi uprzednio, wykonując masaż punktów pobudzających mózg, znajdujących się na dużym palcu lewej nogi. Palec lewej nogi i punkty stymulacji pobudzą prawą półkulę mózgu.

Kontynuuj ćwiczenie, masując punkty stymulacji, znajdujące się na czterech pozostałych palcach lewej stopy nogi, jak również na całej lewej stopie.

Zrób masaż opuszek lewego kciuka, a potem opuszek pozostałych palców lewej ręki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bioenergoterapeuta
Administrator



Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1253
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:57, 04 Paź 2015    Temat postu:

Ćwiczenie dla zapominalskich – popraw pamięć masując punkty stymulacji

Pamięć nie funkcjonuje na pełnych obrotach, gdy człowiek jest pod wpływem stresu, ma rozproszoną uwagę i często brakuje mu energii.

Zanim zaczniesz się uczyć, pisać referat, podejmiesz naukę nowego przedmiotu lub naukę języka albo jakąkolwiek działalność wymagającą aktywności lewej półkuli mózgu, spróbuj zastosować poniższe ćwiczenie pobudzające mózg.

Wykonaj to ćwiczenie w podanej kolejności. Patrz na rysunek 2 i 3, by sprawdzić, gdzie zlokalizowane są poszczególne punkty stymulacji, które powinieneś wykorzystać w tym ćwiczeniu.

l. Splot słoneczny. Masuj punkty pobudzające splot słoneczny i przeponę, zlokalizowane na podeszwie prawej stopy. Ćwiczenie to pomoże ci uspokoić się i odprężyć, bo mięśnie brzucha się rozluźnią.

Używaj kciuka i palca wskazującego swojej dominującej ręki. Przyłóż kciuk do punków pobudzających tak jak w poprzednich ćwiczeniach, i uciskaj go mocno i pewnie. Wykonaj kciukiem 16 kółeczek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, uciskając obszar w punkcie stymulacji.

Powtórz to ćwiczenie na tych samych punktach pobudzających lewej stopy.

2. Przysadka mózgowa. Masuj punkt pobudzający przysadkę mózgową, zlokalizowany w środku opuszki dużego palca prawej stopy. Mocno i pewnie uciskaj kciukiem odpowiedni punkt. Zrób kciukiem 16 kółeczek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, uciskając obszar w punkcie stymulacji. Powtórz to ćwiczenie na tych samych punktach lewej stopy. Pomoże to pobudzić główny gruczoł do wydzielania niezbędnych hormonów, które biorą udział we wszystkich funkcjach organizmu – w tym przypadku istotnych dla mocy mózgu.

3. Mózg. Masuj punkty na dużym palcu prawej stopy, a potem na pozostałych palcach tej stopy; zrób to samo z palcami lewej stopy.

4. Tarczyca. Masuj punkty, które pobudzają tarczycę i przytarczycę, zlokalizowane na dużych palcach obu stóp. Punkty te znajdują się poniżej pierwszego stawu na dużym palcu nogi i powyżej miejsca, w którym palec ten łączy się ze stopą. Masuj boki i obszar centralny prawej stopy. Mocno i pewnie uciskaj kciukiem odpowiedni punkt. Zrób kciukiem 16 kółeczek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, uciskając obszar w punkcie stymulacji.

Powtórz to ćwiczenie na tych samych punktach lewej stopy. Prześle to energię do gruczołów kontrolujących napięcie mięśni oraz przemiany materii.

5. Nadnercze. Na koniec masuj punkty, które pobudzają nadnercze i są zlokalizowane koło miękkiego środka podeszwy prawej stopy, wokół podbicia, czyli łuku stopy. Mocno i pewnie uciskaj kciukiem odpowiedni punkt. Zrób kciukiem 16 kółeczek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, naciskając obszar w punkcie stymulacji.

Powtórz to ćwiczenie na tych samych punktach lewej stopy. Ćwiczenie to pobudzi wydzielanie epinefryny (adrenaliny), co doda ci energii.

Rys.2
[link widoczny dla zalogowanych]

Rys .3

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bioenergoterapeuta dnia Nie 17:05, 04 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora  
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poradnikzdrowotny.fora.pl Strona Główna -> Bioenergoterapia i terapie pokrewne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin